Προσεγγίζοντας διαθεματικά την ελιά!

Νοέ 201320

Το Νοέμβριο στο νηπιαγωγείο μας μελετήσαμε την ελιά, βλέποντας εποπτικό υλικό στον υπολογιστή από ελαιώνες (παιδί και υπολογιστής) αλλα και παρατηρώντας το κλαδί ελιάς που έφερε μαθητής στην τάξη. Απαριθμήσαμε τα είδη της ελιάς (μαθηματικά), τις δοκιμάσαμε, και γευτήκαμε για δεκατιανό φρέσκο ψωμί βουτηγμένο στο ελαιόλαδο!

λαδι-ψωμι

Δραματοποιήσαμε ένα μύθο για την ελιά (θεατρικό παιχνίδι-δημιουργία και έκφραση), καθώς και το λιωμάζωμα (μελέτη περιβάλλοντος), γράψαμε και διαβάσαμε τις λέξεις ελιά-λάδι και τα παράγωγά τους και μάθαμε παροιμίες κι αινίγματα σχετικά με το ευλογημένο αυτό δέντρο του τόπου μας!

Διασκεδάσαμε ακόμη και με την απεικόνιση της ελιάς σε ομαδική εργασία της τάξης, στην οποία χρησιμοποιήσαμε φυσικά υλικά σε συνδυασμό με χαρτί!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

από κάτω από: δραστηριότητες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προσεγγίζοντας διαθεματικά την ελιά!