Το σχολείο μας

Το 6ο Νηπιαγωγείο Καστοριάς , βρίσκεται στην πόλη της Καστοριάς και συγκεκριμένα στην περιοχή της Καλλιθέας, στην οδό Δελφών 1. Ιδρύθηκε το 1984 και στεγάζεται σε ιδιόκτητο κτήριο. Οι εγκαταστάσεις του χαρακτηρίζονται ως αρκετά καλές.

Περιλαμβάνει 2 μεγάλες αίθουσες, γραφείο εκπαιδευτικών, κουζίνα και χώρο υποδοχής όπου βρίσκεται και η πλούσια βιβλιοθήκη του νηπιαγωγείου. Ο αύλειος χώρος είναι αρκετά μεγάλος.

Υπάρχει επάρκεια σε θέρμανση, φυσικό φωτισμό, αερισμό χώρων και ύδρευση.  Είναι άρτια οργανωμένο ως προς την ύπαρξη παιδαγωγικού και ψηφιακού υλικού.

Στο νηπιαγωγείο υπάρχει πλούσια μαθητική βιβλιοθήκη (δωρεές συλλόγων, γονέων, εκδοτικών οίκων και φορέων). Επίσης υπάρχει πλούσια εκπαιδευτική βιβλιοθήκη.