21 ΜΑΡΤΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΔΑΣΩΝ
Η Παγκόσμια Ημέρα Δασών εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου, εδώ και 47 χρόνια (1971) από όταν ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) επέλεξε την πρώτη ημέρα της άνοιξης, η οποία συμπίπτει και με την έναρξη της εαρινής ισημερίας, ως «Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας».
Το νηπιαγωγείο μας πραγματοποίησε κάποιες δράσεις για την ευσθητοποίηση των μαθητών και της κοινωνίας.
Αρχικά χτες καλέσαμε στο νηπιαγωγείο τους γονείς των μαθητών μας και πραγματοποιήσαμε ένα δημιουργικό εργαστήρι. Κατασκευάσαμε αφίσες με τα μηνύματα μας, φτιάξαμε καπελάκια με δεντράκια και παλαμο – δεντράκια.
Σήμερα 21η Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Δασών μαζί με τους μαθητές του νηπιαγωγείου και τους γονείς τους επισκεφτήκαμε το 6ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς για να μεταδώσουμε το μήνυμα μας για την προστασία των δασών στους μαθητές των τριών πρώτων τάξεων.
“Το δάσος αγαπώ και το προσέχω εγώ!”
“Το δάσος προσέχω, καλή ζωή να έχω!”
Τέλος οι μικροί μας μαθητές χάρισαν στου μαθητές του Δημοτικού Σχολείου από ένα παλαμο – δεντράκι, επισημαίνοντας τη σημασία των δέντρων και των δασών στη ζωή μας!