ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΣΤΟ  ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟ  ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ  ΚΑΣΤΡΑΚΙΟΥ

6Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Ε΄  ΣΤ1  &  ΣΤ2  ΤΑΞΕΙΣ

Το νερό είναι πηγή ζωήςΕικόνα1. Η αξιοποίησή του για την κάλυψη των καθημερινών αναγκών καθίσταται αναγκαία. Το νερό της βροχής των ποταμιών, των λιμνών, της θάλασσας είναι αξιοποιήσιμο. Το νερό της βροχής που γεμίζει τα ποτάμια, τις λίμνες και τις θάλασσες και με ειδικές επεξεργασίες έρχεται στο σπίτι μας ως πόσιμο νερό (ύδρευση) αλλά και οι ανάγκες για τις καλλιεργήσιμες εκτάσεις (άρδευση) καθιστούν το νερό αναγκαίο στοιχείο για την ύπαρξη ζωής πάνω στον πλανήτη μας. Το νερό κατέχει το 70% της επιφάνειας της γης. Αποτελεί την κινητήρια δύναμη στον πλανήτη και είναι πολύτιμο για κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα. Στην φύση, το νερό υπάρχει στην αέρια κατάσταση (ως υδρατμός), στην υγρή κατάσταση και στη στερεή κατάσταση (ως πάγος). Είναι άγευστο και άοσμο, σχεδόν άχρωμο και διαυγές, αλλά εμφανίζει μια γαλάζια χροιά όταν βρίσκεται σε βαθιά στρώματα.

Ο ποταμός Αχελώος είναι ένας από τους ποταμούς της Δυτικής Ελλάδας τα νερά του οποίου χρησιμοποιούνται στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας στη χώρα μαΕικόνα2

Στις 20/11/2014 επισκεφθήκαμε το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο Καστρακίου στην περιοχή του Αγρινίου. Ξεκινήσαμε το πρωί της ΠΕικόνα3έμπτης γύρω στις 8:30π.μ. από το σχολείο και κατευθυνθήκαμε στο Καστράκι Αγρινίου. Στην εκδρομή συμμετείχαν οι μαθητές της Ε΄ και  Στ΄ τάξης μαζί με τους δασκάλους τους, τον γυμναστή και τον διευθυντή. Ο καιρός ήταν θαυμάσιος και η διαδρομή μας ευχάριστη. Φτάσαμε γύρω στις 10:00 και περιμέναμε έξω από το χώρο του εργοστασίου. Εκεί περιμέναμε περίπου ένα τέταρτο προκειμένου να ολοκληρωθεί η επίσκεψη που είχε πραγματοποιήσει και ένα άλλο σχολείο. Κατά την διάρκεια της αναμονής τα παιδιά έφαγαν το πρωινό που είχαν μαζί τους και βγήκαν φωτογραφίες.

Η ξενάγησή μας στο χώρο του εργοστασίου έγινε από τους υπεύθυνους της μονάδας. Αρχικά είδαμε μία μακέτα του εργοστασίου και του φράγματος και στην καθώς και μία από τις γεννήτριες οι οποίες παράγουν ηλεκτρικό ρεύμα. Έπειτα επισκεφθήκαμε το χώρο όπου υπάρχουν οι πίνακες που ενημερώνουν τους υπαλλήλους για την καλή λειτουργία της μονάδας ή τυχόν βλάβες στις γεννήτριες.Εικόνα4

Η λειτουργία του εργοστασίου εκτός από το νερό του ποταμού Αχελώου χάρη στο οποίο λειτουργεί οφείλει την ύπαρξή του στη συγκεκριμένη περιοχή λόγω των τακτικών βροχοπτώσεων. Το φράγμα που υπάρχει έξω από το εργοστάσιο και το οποίο συγκρατεί το νερό του ποταμού είναι ένα από τα τρία φράγματα της περιοχής.

Το φράγμα, οι τεράστιΕικόνα5οι σωλήνες μέσα από τις οποίες περνάει το νερό με ορμή καθώς και οι γεννήτριες που λειτουργούν χάρη στο νερό ήταν από τα κυριότερα μέρη του εργοστασίου που είδαν οι μαθητές. Έπειτα περάσαμε στη αίθουσα προβολών όπου είδαμε ένα ενημερωτικό βίντεο για την λειτουργία του εργοστασίου. Οι μαθητές έμειναν ευχαριστημένοι από την ενημέρωση.

Εικόνα6 Εικόνα7