ΤΕΤΑΡΤΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος «το δάσος του Ζυγού» ,που οργανώνει το ΚΠΕ Μεσολογγίου, οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να «αγγίξουν» το δάσος  μέσα από ένα υπέροχο περιβαλλοντικό μονοπάτι ανακάλυψης και προβληματισμού.

Ο Αράκυνθος ή Ζυγός  ,το βουνό που βρίσκεται βόρεια της πόλης του Μεσολογγίου και ανάμεσα από τους ποταμούς Εύηνο και Αχελώο ,  αποτελεί  ένα πλούσιο οικοσύστημα  που συνδέει τους υγροβιότοπους της νότιας Αιτωλοακαρνανίας  με την ηπειρωτική ορεινή ζώνη του νομού. .Έχει ύψος 984 μέτρα  ,πολυποίκιλο ανάγλυφο, πλούσια χλωρίδα και πανίδα.

Το πρόγραμμα ήταν μονοήμερο με ποικιλία δράσεων πεδίου και  ικανότατη παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ  που με τη βοήθεια των συνοδών εκπαιδευτικών έδωσαν στους μαθητές  τη δυνατότητα  για:

-βιωματική γνωριμία με το δάσος

– κατανόηση της οικονομικής, κοινωνικής και πολιτισμικής συμβολής του δάσους στη ζωή των ανθρώπων

-ανάπτυξη δεξιοτήτων παρατήρησης, καταγραφής, ταξινόμησης

-ομαδοσυνεργατική μάθηση

-κατανόηση της ανάγκης για προστασία του οικοσυστήματος και ορθής διαχείρισης του.

DSCF2574 DSCF2598DSCF2596DSCF2630