6 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η εκπαιδευτικός της Β1 τάξης, Κωνσταντοπούλου Ιωάννα, και η εκπαιδευτικός του τμήματος ένταξης, Χριστοπούλου Θεώνη πραγματοποίησαν βιωματικές δράσεις με τους μαθητές τους στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού.  Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες επεξεργάστηκαν αρχικά εικόνες με περιστατικά ενδοσχολικής βίας, κατέγραψαν σκέψεις και συναισθήματα με τη μέθοδο του καταιγισμού ιδεών, χώρισαν σε κατηγορίες τον εκφοβισμό (λεκτικός, σωματικός, διαδικτυακός) και αφού έγινε  ανάγνωση σχετικής ιστορίας από το  βιβλίο με τίτλο “Στον κήπο με τα παραμύθια”, οι μαθητές έγραψαν φράσεις που γιατρεύουν τις πληγές σε αυτοκόλλητα τσιρότα που κόλλησαν έπειτα σε μεγάλο χαρτόνι που έφερε τη μορφή του παιδιού της ιστορίας.   Τέλος, οι μαθητές του Τμήματος ένταξης, κατασκεύασαν σημαιάκια και ταμπέλες με συνθήματα, ενώ οι μεγαλύτεροι μαθητές παρατήρησαν εικόνες και κατέγραψαν  τις σκέψεις από την πλευρά του Παρατηρητή (ανάπτυξη γραπτού λόγου).

εκ5εκ1εκ2 εκ3 εκ4 εκ6 εκ7 εκ8