Το Ε1 παίζει θέατρο

DSC03718

Την Τρίτη 9 Μαΐου 2023 το Ε1 τμήμα συμμετείχε στο φεστιβάλ θεάτρου που διοργάνωσαν τα Πολιτιστικά θέματα με τίτλο “Σιγά μη φοβηθώ”, στο πλαίσιο του τοπικού δικτύου με τίτλο «Το Θέατρο στην εκπαιδευτική διαδικασία» που διοργάνωσαν τα τμήματα πολιτιστικών θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και το τμήμα εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Πάτρας (με την υποστήριξη της ΚΕΔΗΠ-Καρναβάλι Πάτρας). Στο Δίκτυο συμμετείχαν 16 εκπαιδευτικοί από την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και 17 εκπαιδευτικοί από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Από αυτούς, μαθητές και μαθήτριες από 8 σχολικές μονάδες της ΔΠΕ Αχαΐας και 11 σχολικές μονάδες της ΔΔΕ Αχαΐας εκδήλωσαν ενδιαφέρον να δημιουργήσουν θεατρικά δρώμενα-ταχυδράματα τα οποία παρουσιάστηκαν την Τρίτη το πρωί στο Μαθητικό Φεστιβάλ «Σιγά μη φοβηθώ!» στην κεντρική αίθουσα του πολυχώρου των Παλαιών Σφαγείων. Τα θεατρικά δρώμενα που παρουσιάστηκαν είχαν ως θεματική τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα παιδιά τον φόβο στην εποχή μας και πέρασαν ξεχωριστά μηνύματα.

Από το σχολείο μας συμμετείχε το Ε1 τμήμα με τις εκπαιδευτικούς Ευθυμία Χριστοδουλοπούλου και Ευτυχία Παπαγεωργίου. Το μικρό θεατρικό δρώμενο που παρουσίασαν  οι ταλαντούχοι μαθητές μας,καταχειροκροτήθηκε.DSC03712a