Πολιτιστικά προγράμματα

2022-2023

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής οι εκπαιδευτικοί  Γεωργία Μάνθου με το ΣΤ1 και Ανδρέας Τσαλίκης με το ΣΤ2, εκπόνησαν πολιτιστικά προγράμματα με προβολές ταινιών που συνδέονταν με τις ενότητες του βιβλίου.

ΣΤ1: Άλλοτε -μέσα από το Ελληνικό κινηματογράφο- και τώρα

ΣΤ2: Είχαν ο Μαυρογιαλούρος και η Γιαδικάρογλου κοινωνική συνείδηση;

Πολιτιστικό πρόγραμμα

Το Ε1 τμήμα συμμετείχε στο φεστιβάλ θεάτρου που διοργάνωσαν τα Πολιτιστικά θέματα με τίτλο “Σιγά μη φοβηθώ”. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ευθυμία Χριστοδουλοπούλου και Ευτυχία Παπαγεωργίου.

Θεατρικό φεστιβάλ

2017-2018

Η υποδιευθύντρια και δασκάλα του Ε2 Δήμητρα Μυλωνάκη τη σχολική χρονιά 2017-18 κάθε Τετάρτη διδάσκει στο ολοήμερο. Με το τμήμα του ολοήμερου που που σχολάει στις τις 4 υλοποιεί Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τίτλο “Μαγικά μαξιλάρια για μεγάλους και παιδιά” βασισμένο στο  βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά “Τα μαγικά μαξιλάρια”.

Μαγικά μαξιλάρια

Ο διευθυντής, με τη βοήθεια του δασκάλου Εικαστικών, υλοποιεί Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τους Γ1 με τίτλο “Από τις λέξεις στις εικόνες” στο πλαίσιο της Ευέλικτης ζώνης.

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε δραστηριότητες του προγράμματος:

Από τις λέξεις στις εικόνες