Αγιασμός (νέα, βελτιωμένη έκδοση)

Την Παρασκευή 11-9-20 το μεσημέρι (13:20) το σχολείο έλαβε την εξής ενημέρωση:

Σας ενημερώνουμε ότι την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων, Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες (Δημοτικά Σχολεία) στις 8.15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού.

Ως εκ τούτου η προσέλευση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί από 8.00 π.μ. έως 8.15 π.μ.

Ο αγιασμός θα γίνει σιτς 10:00 π.μ.

Η αναχώρησή των μαθητών από το σχολείο θα γίνει γύρω στις 10.45 π.μ.

Οι γονείς θα παραδώσουν τα παιδιά τους στους εκπαιδευτικούς στην είσοδο του σχολείου. Οι μαθητές θα συγκεντρωθούν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών σε προκαθορισμένους  χώρους ανά τμήμα, στη συνέχεια –φορώντας τις μάσκες τους- θα μεταβούν στις τάξεις τους με τους εκπαιδευτικούς για να ενημερωθούν για τις ιδιάζουσες συνθήκες της φετινής σχολικής χρονιάς.

Οι γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης, παρακαλούνται να περιμένουν με τα παιδιά τους και να εισέλθουν στο σχολείο μετά την εκκένωση της αυλής και την είσοδο των υπολοίπων μαθητών στις τάξεις τους . Αυτό θα γίνει γύρω στις 8:20 π.μ. οπότε και τηρώντας τις αποστάσεις παρακαλούνται να εισέλθουν στον αύλειο χώρο του σχολείου. Οι μαθητές της Α΄ θα μοιραστούν σε τμήματα και θα γίνει ενημέρωση από το διευθυντή και τους δασκάλους της Α΄ τάξης, για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου. (Η ενημέρωση θα γίνει στον αύλειο χώρο παρ’ όλα αυτά οι γονείς και οι μαθητές παρακαλούνται να έχουν μαζί τους μάσκα για την περίπτωση που χρειαστεί να μπουν στους εσωτερικούς  του σχολείου).

Ο αγιασμός θα γίνει στις 10:00 π.μ. στην αυλή και θα παρευρίσκονται μόνο οι μαθητές της Α΄ τάξης  εκπροσωπώντας τους μαθητές του σχολείου .

Στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφτεί όλες τις αίθουσες του σχολείου, όπου θα βρίσκονται οι υπόλοιποι  μαθητές και οι εκπαιδευτικοί.

Αμέσως μετά οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία της χρονιάς και θα αποχωρήσουν.