Λατρεμένη σοκολάτα

Επεξεργασία του θέματος σοκολάτα από το ολοήμερο τμήμα 2 με νηπιαγωγούς την κυρία Ελένη και κυρία Σμαραγδή.

Μια κρύα μέρα του Χειμώνα για να ζεσταθούμε αποφασίσαμε να φτιάξουμε ζεστή σοκολάτα και κάπως έτσι να ξεκινήσει το πρόγραμμα αγωγής υγείας που έχουμε πάρει και το οποίο σαν ιδέα το είχαμε σκεφτεί με τα νήπιά μου από πέρυσι το Πάσχα.  Αρχικά βάλαμε 1 κούπα γάλα για κάθε παιδί…………

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

προσθέσαμε για κάθε κούπα 3 κουταλιές κακάο σε σκόνη………………..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

βάλαμε και λίγη σοκολάτα για περισσότερη νοστιμιά…………….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ζεστάναμε στην κουζίνα και έτοιμο το ρόφημά μας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το συνοδεύσαμε με μπισκότα σοκολάτας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κεράσαμε και το άλλο τμήμα

Αποκτήσαμε και ωραία μουστάκια

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα κορίτσια αρνήθηκαν να βγάλουν φωτογραφία με μουστάκια.

Η σοκολάτα μας άρεσε πολύ και είπαμε να ξαναφτιάξουμε σύντομα. Συμφωνήσαμε την επόμενη  φορά ότι θα την έφτιαχναν τα ίδια τα παιδιά γι’ αυτό έγραψαν την συνταγή για να μην την ξεχάσουν.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Όση ώρα απολαμβάναμε την σοκολάτα μας τα παιδιά είχαν πολλές απορίες γύρω από την προέλευσή της.  Έτσι φτιάξαμε ένα ιστόγραμμα για το τι ξέρουμε για την σοκολάτα και ένα άλλο για το τι θέλουμε να μάθουμε.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Έπειτα ψάξαμε πληροφορίες στον υπολογιστή, βρήκαμε εικόνες, τις εκτυπώσαμε, είδαμε βίντεο με το ταξίδι της σοκολάτας, την επεξεργασία του καρπού του κακαόδεντρου, και πώς παράγεται η σοκολάτα.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Έπειτα βάλαμε τις φωτογραφίες στη σειρά από το κακάο στην σοκολάτα

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Και σημειώσαμε στον χάρτη το ταξίδι της

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κατόπιν τους έθεσα την εξής ερώτηση: Όταν η σοκολάτα φεύγει από τα ζαχαροπλαστεία και τα ράφια στα σούπερ μάρκετ πού πηγαίνει; Κάθε παιδί ζωγράφισε την δική του εκδοχή:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Μάθαμε πόσα είδη σοκολάτας έχουμε, τα δοκιμάσαμε και ψηφίσαμε ποιο μας αρέσει πιο πολύ. Η σοκολάτα γάλακτος κέρδισε με διαφορά

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Παιχνίδια μαθηματικών με κομμάτια σοκολάτας!! Μέτρησε πόσα είναι στο πιατάκι κ γράψε τον αριθμό, συγκρίνουμε ποσότητες, ποιο πιάτο έχει πολλά, ποιο λίγα κομμάτια

100_4669 (1)

100_4670

Φτιάξαμε παζλ με συσκευασίες από σοκολάτες

100_4673

100_4674

Γράφουμε τη λέξη σοκολάτα. Πόσες συλλαβές έχει; Παίζουμε με τις συλλαβές. Τις ανακατεύουμε κ τις βάζουμε στη σωστή σειρά, αφαιρούμε μία συλλαβή κ βρίσκουν ποια λείπει, τις κρύβουμε μέσα στην τάξη κ τα παιδιά πρέπει να τις βρουν για να σχηματίσουν ξανά τη λέξη.

100_4675

GetAttachment

Μάθαμε και τον αριθμό 5 βάζοντας σε κάθε πιατάκι 5 σοκολατίτσες

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το καλοκαίρι ψάχνοντας βρήκα κούπες και πιατάκια και σκέφτηκα  να τα χρησιμοποιήσω για το πρόγραμμα της σοκολάτας. Έτσι  ήρθαν οι μανούλες στο σχολείο μας και μαζί με τα παιδάκια τους τα έβαψαν, τα ζωγράφισαν και έγιναν φανταστικά!!!!!!!!!!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Επειδή δουλεύαμε και τα δύο τμήματα μαζί  και ήμουν απασχολημένη με τα παιδιά , δεν μπόρεσα να φωτογραφίσω το τελικό αποτέλεσμα πριν πάρουν τα έργα τους τα παιδιά στο σπίτι. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα η συνάδελφος Κατερίνα να δανειστώ λίγες από τις δικές της για να δείτε το πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

collage5

collage4