Δε φοβαμαι το σεισμό. Δες τι παληκάρι είμαι εγώ!.

• Νέες δράσεις αντισεισμικής προστασίας και διαχειρίσης επικίνδυνων καταστάσεων στο σχολικό περιβάλλον. πραγματοποιήθηκαν σήμερα στο σχολείο μας εν αναμονή της παγκρήτιας άσκησης σεισμού με την ονομασία Μίνωας 2024 που διοργανώνετε υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης..Στα παιδιά δόθηκε το υποθετικό σενάριο ενός σεισμου στην τραπεζαρία και εν ώρα φαγητού αυτή τη φορά.. Με τάξη και γνώση εφαρμόστηκαν οι οδηγίες και με ασφάλεια συγκεντρωθηκε η ομάδα στο σημείο συγκέντρωσης.
  • 20240408 104341 1

4 A Παγκόσμια Ημέρα Φιλοζωίας

Σήμερα Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 στα πλαίσια των δράσεων για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Φιλοζωίας επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Πούλιου Αν., κτηνίατρος , η οποία είχε μια δημιουργική συζήτηση με  μαθητές και εκπαιδευτικούς. Συγκεκριμένα οι μαθητές ενημερώθηκαν  σχετικά με την προστασία, τη  φροντίδα  και τη συμπόρευση μας με τα ζώα, τονίζοντας την ανάγκη για δίκαιη μεταχείριση και  προστασία αυτών με σκοπό την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα που αφορούν τα ζώα όπως είναι η τροφή, η συμπεριφορά, η συνύπαρξη μαζί τους. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς μετά την προβολή σχετικού βίντεο εξέφρασαν τόσο απορίες τις οποίες απάντησε η κτηνίατρος αλλά και προσωπικά βιώματα και εμπειρίες που έχουν με ζώα.

Ευχαριστούμε θερμά τη κτηνίατρο κ. Πούλιου Αν. που αποδέχθηκε την πρόσκληση μας και έδωσε κίνητρό στα παιδιά για δράσεις φιλοζωικού περιεχομένου.

Στοματική υγεία και διατροφή.

Σήμερα Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 , ολοκληρώθηκε η οδοντιατρική ενημέρωση και εξέταση των μαθητών του νηπιαγωγείου μας με πρωτοβουλία της 7ης ΥΠΕ Κρήτης και τη συνδρομή της οδοντιάτρου  κα Δερμιτζάκη Αι. και νοσηλευτικού προσωπικού του Γενικού Νοσοκομείου Ιεράπετρας  σύμφωνα με το απ.Φ2.1.ΜΓ/60156/125422/Δ7 του ΥΠΑΙΘΑ.

Ως σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούμε θερμά τους δημόσιους φορείς πρωταγωνιστές της παραπάνω δράσης για το κοινωνικό τους λειτούργημα και τη συμβολή τους στο παιδαγωγικό μας έργο.

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για τη συμβολική κίνηση να χαρίσει οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα στα νήπια ως ενεργοποίηση και κίνητρο για μια σωστή  στοματική φροντίδα και υγιεινή.

Ανώνυμο σχέδιο 1

Ανακοίνωση.

Σας ενημερώνουμε ότι αύριο Παρασκευή,  στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.  Θα σχολάσουμε στις 10:30 πμ. Το ολοήμερο πρόγραμμα και η πρωινή υποδοχή δε θα λειτουργήσουν.

Ο σύλλογος διδασκόντων.

Κυκλοφορώ στο δρόμο με ασφάλεια.

Την Τρίτη 12 Μαρτίου και στα πλαίσια του συλλογικού προγραμματισμού και αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας,  το σχολείο μας επισκέφτηκε το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Ιεράπετρας όπου εκπρόσωπος του τμήματος Τροχαίας μας ενημέρωσε για τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας .

΄Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Τροχαία Ιεράπετρας για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας και την εξαιρετικά ωφέλιμη και ενδιαφέρουσα  ενημέρωση.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας για την ευγενική χορηγία της μετακίνησης προς και από το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Κυκλοφορώ στο δρόμο με ασφάλειαΔιαφάνεια1 1 Διαφάνεια2 1

Έπαινος συμμετοχής στη δράση ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ του Χαμόγελου του παιδιού.

Για άλλη μια χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στην εκστρατεία κατά του εκφοβισμού και της βίας  που διοργανώνει το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.  Για άλλη μια φορά οι μαθητές μας φωνάζουν δυνατά το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ!

Ας αντηχήσει σε κάθε ταλαιπωρημένη καρδούλα και ας γαλουχήσει τη νέα γενιά με μια οπτική αυτοσεβασμού και εσωτερικής αξιοπρέπειας .

δείτε το video   :

Χωρίς τίτλο