Την Τρίτη 14 Μαΐου 2109 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία ο 1ος Διαγωνισμός Ιστορίας Γυμνασίων με θέμα «Παιχνίδια Ιστορίας στο Γυμνάσιο: ένα ταξίδι γνώσεων στον χρόνο και στον χώρο» , που διοργάνωσε το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης σε συνεργασία με τη συντονίστρια εκπαιδευτικού έργου Φιλολόγων κα Αγγελοπούλου Άννα στο χώρο του σχολείου. Ο διαγωνισμός που απευθυνόταν σε μαθητές και καθηγητές που αγαπούν την Ιστορία , είχε ως στόχο την καλλιέργεια και την ανάδειξη της ιστορικής σκέψης και συνείδησης , αλλά και την σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των μαθητικών κοινοτήτων του νομού. Οι μαθητές διαγωνίστηκαν σε ερωτήσεις με παιχνιώδη χαρακτήρα ,χρησιμοποιώντας τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές και απασχολήθηκαν σε παράλληλες δραστηριότητες . Εκτός από το 5Ο Γυμνάσιο , συμμετείχαν το 1Ο , το 3ο , το 4ο Γυμνάσιο ,το Γυμνάσιο Αβδήρων και το Γυμνάσιο Πολυσίτου. Τα πρώτα βραβεία τα μοιράστηκαν το 4ο Γυμνάσιο , το Γυμνάσιο Αβδήρων και το 5ο Γυμνάσιο για τις τρεις τάξεις αντίστοιχα. Η οργανωτική επιτροπή που αποτελούνταν από τον Διευθυντή του σχολείου Πυλαρινό Κωνσταντίνο , τον Φιλόλογο και Υποδιευθυντή Μακρή Σωτήρη , τη Φιλόλογο Νικολή Αλεξάνδρα και την καθηγήτρια Πληροφορικής Κουσκουρά Ευαγγελία ευχαριστεί και συγχαίρει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στον διαγωνισμό και ευελπιστεί να αποτελέσει θεσμό στο μέλλον.