Κατηγορίες: e-Twinning, Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Etwinning project 24-25 : GROW _ Global Resilience and Opportunities for Wellbeing

Etwinning project 24-25 : Agents of change

Το σχολείο μας συμμετέχει με μαθητές της β γυμνασίου, για τη σχολική χρονιά 2024-25,  σε ένα νέο etwinning έργο με τον τίτλο ”Agents of change”. To έργο στο οποίο συμμετέχουν σχολεία από την Ουκρανία και την Τουρκία, στόχο έχει να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν τις επικοινωνιακές, ψηφιακές και συνεργατικές τους δεξιότητες καθώς και να αναπτύζουν πρωτοβουλίες προκειμένου να γιορτάσουν κάποιες διεθνείς ημέρες.

Παρακάτω ακολουθεί βίντεο με πληροφορίες για το έργο :

Kαλή αρχή στους μαθητές μας και στους καθηγητές τους!

Κατηγορίες: e-Twinning, Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Etwinning project 24-25 : Agents of change

Εθνικές ετικέτες ποιότητας για τα etwinning έργα μας τη σχολική χρονιά 2023-24

Με μεγάλη χαρά το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας ανακοινώνει την απονομή δύο Εθνικών Ετικετών Ποιότητας για τα eTwinning έργα “Let’s Debate” και “NOP: Nourishing Ourselves and Our Planet”.

Το έργο “Let’s Debate” προσέφερε στους μαθητές την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε διεθνείς διαξιφισμούς, αναπτύσσοντας τις ρητορικές και κριτικές τους ικανότητες, ενώ συνεργάστηκαν με συνομήλικους από άλλες χώρες. Μέσα από την ανταλλαγή ιδεών και τη συζήτηση σημαντικών θεμάτων, οι μαθητές ενίσχυσαν τις δεξιότητές τους στη συνεργασία και την επικοινωνία.

Το δεύτερο βραβευμένο έργο, “NOP: Nourishing Ourselves and Our Planet”, επικεντρώθηκε στη σημασία των επιλογών μας σε θέματα διατροφής και στον αντίκτυπό τους στο περιβάλλον. Οι μαθητές ερεύνησαν και συζήτησαν πώς μπορούμε να τρεφόμαστε με υγιεινό τρόπο και ταυτόχρονα να φροντίσουμε τον πλανήτη μας, προωθώντας τη βιωσιμότητα και την οικολογική συνείδηση.

Η βράβευση με τις Εθνικές Ετικέτες Ποιότητας αποτελεί αναγνώριση της αφοσίωσης και της συνεργασίας τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών που συμμετείχαν στα έργα αυτά.

Το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας θα συνεχίσει να δημιουργεί και να συμμετέχει σε ευρωπαϊκά έργα, δίνοντας έμφαση στη συνεργασία σε διεθνές επίπεδο και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων που προετοιμάζουν τους μαθητές για έναν κόσμο που αλλάζει συνεχώς.

Κατηγορίες: e-Twinning, Διαγωνισμοί-Βραβεύσεις, Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνικές ετικέτες ποιότητας για τα etwinning έργα μας τη σχολική χρονιά 2023-24

Βράβευση με τη Σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου

Το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας βραβεύτηκε για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα ”Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο : όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε!”

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Διαγωνισμοί-Βραβεύσεις, Περιβαλλοντικά Προγράμματα, Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βράβευση με τη Σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 23-24_TEKB : ΕΛΙΑ – ΛΑΔΙ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Περιβαλλοντικά Προγράμματα, Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, Τ.Ε.Κ.Β. | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 23-24_TEKB : ΕΛΙΑ – ΛΑΔΙ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 23-24 : How big is your foot?

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Περιβαλλοντικά Προγράμματα, Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 23-24 : How big is your foot?

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: e-Twinning, Erasmus, Διαγωνισμοί-Βραβεύσεις, Επιμορφώσεις Εκπαιδευτικών, Ευρωπαϊκά Προγράμματα, Κώδικας (euCodeWeek) | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συγκεντρωτική παρουσίαση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων του 5ου Γυμνασίου Καλαμάτας για τη σχολική χρονιά 2023-24

Eu code week activity 23-24 : Let’ Debate activity

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα, Κώδικας (euCodeWeek), Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eu code week activity 23-24 : Let’ Debate activity

Eu code week 23-24 : NOP quiz

Στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning, NOP : Nourishing Ourselves and our Planet, δημιουργήσαμε ένα κουίζ με τους μαθητές του προγράμματος σχετικά με τη διατροφή και τον αντίκτυπό της στο περιβάλλον.

Το κουίζ δημιουργήθηκε μέσω scratch και στόχος είναι να το χρησιμοποιήσουμε για να ανιχνεύσουμε τις σχετικές γνώσεις των μαθητών, έτσι ώστε ανάλογα με την ανατροφοδότηση που θα λάβουμε από την επεξεργασία των απαντήσεων, να σχεδιάσουμε ανάλογα τις δραστηριότητες του έργου.

Θα χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια  διαδικτυακής συνάντησης των μαθητών

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα, Κώδικας (euCodeWeek) | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eu code week 23-24 : NOP quiz

Artificial Intelligence : etwinning project 2023-24

Κατηγορίες: e-Twinning, Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Artificial Intelligence : etwinning project 2023-24