Θεματική Εβδομάδα 2019: “Ελεύθερη έκφραση και επικοινωνία”

Συγγραφέας: 5gymgala | Κατηγορία 8o Τεύχος 2018-19 | , στις 20-06-2019

Διάφορες εργασίες μαθητών στα πλαίσια της Θεματική Εβδομάδας που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας.

1. Κρυφή σχολική αγάπη (animation που δημιούργησαν μαθητές του Β3 και Β4)

2. Εθισμός: Κάπνισμα (video που δημιούργησαν μαθητές του Α4)

3. Ο Χορός είναι ένα τρόπος έκφρασης.

της μαθήτριας  Μελίτας Λαζαροπούλου ( Γ2)

Ο χορός  είναι μια μορφή καλλιτεχνικής και αθλητικής έκφρασης η οποία γενικά αναφέρεται στην κίνηση του σώματος, συνήθως ρυθμική και σύμφωνη με την μουσική. Είναι ένας τρόπος επικοινωνίας μέσω του σώματος. Έτσι μπορούν να εκφραστούν διάφορα συναισθήματα.

Στη σημερινή εποχή όπου ο σύγχρονος τρόπος ζωής δημιουργεί πιεστικές καταστάσεις (stress) και απομάκρυνσης από την φυσική και πνευματική άσκηση, η ενασχόληση αρκετών ανθρώπων με τον χορό δεν είναι πολυτέλεια αλλά αναγκαιότητα. Ο χορός προσφέρει άρτια σωματική άσκηση, σωστή και αρμονική ανάπτυξη του σώματος, αναπτύσσει την αυτοπεποίθηση και την πειθαρχία, βοηθά στη γνωριμία με όλα τα είδη μουσικής , τον ρυθμό και την κίνηση.

Κλείνοντας, ο χορός είναι ένα ταξίδι αισθήσεων που αν αφεθεί κανείς στο άκουσμα της μουσικής και στην απλή ροή της κίνησης του σώματός του… είναι το μυαλό, το σώμα και η ψυχή μαζί ενωμένα που συνεργάζονται αυθόρμητα στο να μας δώσουν χαρά , ευεξία, θετική ενάργεια, μειώνοντας το stress και την κατάθλιψη.