της μαθήτριας Καπετάνιου Νεφέλης (Γ2)
Γλώσσα και άνθρωπος, δυο λέξεις αλλά και ουσίες βαθιά ενωμένες για χρόνια. Εξαρτώνται η μια από από την άλλη σε σημαντικό βαθμό. Όμως, κατά πόσο μπορούμε να “αγαπήσουμε” αυτό το δεσμό και να μην τον καταστρέψουμε ή τον φθείρουμε με την εισβολή άλλων γλωσσικών στοιχείων; Μπορούμε να το προστατέψουμε; Θέλουμε;
Είναι ένας πόλεμος όπως και άλλοι τόσοι που η χώρα αυτή έχει δεχτεί, σε μικρότερο επίπεδο ίσως διαφορετικού πνεύματος και χαρακτήρα. Χωρίς αμφιβολία μπορεί να νικήσει αλλά, για να μάθουν οι νέοι και οι παλιοί, υπάρχει πάντα ο εφιάλτης. Αυτός ο μικρός διαβολικός προδότης που παρά το μέγεθος του μπορεί να προκαλέσει μεγάλες ταραχές. Έτσι και η ξενομανία, η επιλογή ξένων παρά “σπιτικών” λέξεων και η εξάρτηση, μια εξάρτηση που ποτέ δεν είχε ανάγκη αυτός ο τόπος. Έχει χιλιάδες όπλα-λέξεις. Γιατί, όμως, κάθεται και δέχεται τις μικρές ξένες βόμβες; Πιστεύει ότι θα γίνουν δικές του; Μήπως έχουν ήδη γίνει; Περιμένουν!