“Μήπως είσαι και εσύ ήρωας;”

Συγγραφέας: ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΥΑΣ | Κατηγορία 6ο Τεύχος 2016-17 | , στις 25-10-2016

επιμέλεια  των μαθητριών  Αγγέλη Ελένης & Γιαννακοπούλου Μαργαρίτας

κείμενα των μαθητών του Γ1

heroes3  Τι τύπου άνθρωποι υπάρχουν άραγε ακόμα στην εποχή μας; Έχουν αλλοιωθεί με βάση το χρήμα, το κέρδος; Τι είδους ανθρώπους συναντάμε πιο συχνά; Αυτές είναι τρείς ερωτήσεις που πιθανόν απασχολούν τους περισσότερους από εμάς. Αναρωτιόμαστε ποιόν τύπο ανθρώπου αντιπροσωπεύουμε; ή τι τύπο ανθρώπου θα συναντήσουμε; Για να καλύψουμε τα ερωτήματα μας, καλό είναι να μάθουμε δύο βασικούς χαρακτήρες ανθρώπων. Ένας χαρακτήρας ανθρώπου είναι ο «ήρωας»  ή  αλλιώς  «θύμα» που θυσιάζεται λόγω μεγαλοψυχίας και προθυμίας του να βοηθάει οποιονδήποτε  ξέρει ή όχι. Τον παρομοιάζουν με το «θύμα» διότι λόγω της ευγένειας, της καλοσύνης του και της μεγαλοψυχίας του πέφτει πολύ εύκολα στην παγίδα του κυνηγού. Αυτόν τον τύπο στην εποχή μας τον βρίσκουμε σπάνια. Διότι στην εποχή μας κυριαρχεί το «εγώ» μας.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗ  Γ΄1

“Ήρωες”

Συγγραφέας: ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΥΑΣ | Κατηγορία 6ο Τεύχος 2016-17 | , στις 25-10-2016

του μαθητή Τέρπου Παύλου (Γ1)

Αποτέλεσμα εικόνας για ήρωας

Στις μέρες μας ακούμε πολύ συχνά για ανθρώπους που τους αποκαλούν «ήρωες». Την ώρα εκείνη ο νους μου πηγαίνει στους ήρωες πολεμιστές που σκοτώθηκαν για να είμαστε τώρα εμείς ελεύθεροι.

Είναι γνωστό όμως ότι βρισκόμαστε σε καιρό ειρήνης εδώ και πολλές δεκαετίες. Αυτό σημαίνει ότι ήρωες δεν είναι μόνο όσοι σκοτώθηκαν τότε για κάποιο ιερό σκοπό, αλλά κι άλλοι που θυσιάζονται τώρα με διαφορετικό τρόπο για να βοηθήσουν άλλους ανθρώπους. Ο ήρωας για μένα δεν σκέφτεται για να κάνει το σωστό. Απλά το νιώθει. Είναι πάντα πρόθυμος και μεγαλόψυχος. Δεν θεωρεί υποχρέωση να πράξει το καλό, αλλά ανάγκη. Μου έρχονται στο νου οι πυροσβέστες που ρίχνονται στη μάχη για να σώσουν ανθρώπους από τις φωτιές. Δεν σκέφτονται τις οικογένειες που θα αφήσουν πίσω τους αν καούν, ούτε ότι αυτό που κάνουν είναι η εργασία τους.