“Έφηβοι”

Συγγραφέας: 5gymgala | Κατηγορία 2ο Τεύχος 2012-13, Αρθρα | , στις 28-11-2012

των μαθητών : Κουστή Θανάση , Κωστάλα Δημήτρη ,Μαραγκού Αντώνη,Μαχαίρα Σταύρου και Μητσιώρη Νίκου

Είμαστε μαθητές του Γ2. Βρισκόμαστε στην τελευταία τάξη του Γυμνασίου και στην «αυγή» της εφηβικής ηλικίας. Μιας ηλικίας που μας φέρνει αντιμέτωπους με μεγάλες αλλαγές, νέες αναζητήσεις και μας «καλεί» να χαράξουμε νέους προσανατολισμούς, εντελώς διαφορετικούς από αυτούς της παιδικής ηλικίας και αθωότητας. Ας αναλογιστούμε, λοιπόν, ποια είναι τα χαρακτηριστικά αυτής της «πολυθρύλητης» ηλικίας και ποιους προβληματισμούς γεννά  στους νέους της ηλικίας μας.

Στις μέρες μας οι έφηβοι έρχονται αντιμέτωποι με πολυάριθμες προκλήσεις. Συχνά παρασύρονται από τους  συνομηλίκους του και αποκτούν κακές συνήθειες ή κάνουν κάτι κακό. Πολλές φορές αντιμετωπίζουν προβλήματα εξαιτίας της επιρροής που δέχονται από τους άλλους έφηβους γύρω τους. Η αποφυγή της εμπλοκής των εφήβων σε παραβατική συμπεριφορά μπορεί να επιτευχθεί με τη σωστή καθοδήγηση και την υποστήριξη από τους γονείς τους.