Εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια …και μια όμορφη ιστορία αρχίζει!

ad2 ad3Πρόκειται για ένα ξεχωριστό πρόγραμμα κοινωνικοποίησης, ανάπτυξης κοινωνικής ευθύνης και ενδυνάμωσης σχέσεων που  φέτος πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023 στο σχολείο μας με μεγάλη χαρά και το αγκαλιάζουμε όλοι μας. Λίγο πριν την έναρξη των χριστουγεννιάτικων διακοπών  τα δύο τμήματα της πρώτης τάξης «υιοθετήθηκαν» από τα δύο τμήματα της έκτης.
Η  υιοθεσία βοηθάει την ομαλή προσαρμογή των παιδιών της πρώτης στο «μεγάλο» σχολείο, ενώ παράλληλα συμβάλει σημαντικά στην αντιμετώπιση του φαινομένου της ενδοσχολικής βίας καθώς καλλιεργεί τις διαπροσωπικές σχέσεις.

Λίγα λόγια για το πώς λειτουργεί

Κάθε πρωτάκι υιοθετείται από ένα εκτάκι. Το εκτάκι αναλαμβάνει να το προστατεύει να το καθοδηγεί και να το βοηθάει καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Έτσι το πρωτάκι μπορεί να απευθυνθεί και κάπου αλλού εκτός από τους δασκάλους του για ό, τι το απασχολεί.

Πρωτάκια και εκτάκια λοιπόν συναντιούνται στα διαλείμματα αλλά και σε ώρες διδασκαλίας που έχουν οριστεί από τους εκπαιδευτικούς και κάνουν κοινά μαθήματα. Αυτό είναι μόνο η αρχή καθώς κατά τη διάρκεια της χρονιάς η ίδια η θέληση των παιδιών θα μας οδηγήσει και σε άλλες κοινές δραστηριότητες. Το πρόγραμμα αυτό βρίσκεται σε συνεχή φροντίδα από τους δασκάλους των τάξεων (κα Μπάστα, κα Δεληγιώργη, κα Καρατσάλου, κο Σαρδέλη, κα Καρβέλα, κα Σταυρούλια) οι οποίες ενισχύουν τα παιδιά και τα ανατροφοδοτούν όταν χρειάζεται για την εφαρμογή του.
Μια μικρή γεύση από τη γιορτή της υιοθεσίας (ανταλλάξαμε δώρα, τραγουδήσαμε, χορέψαμε, παίξαμε γράψαμε γράμμα στον Άη Βασίλη, διαβάσαμε βιβλία…)