οθόνης 2023 03 27 23.34.08

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Την Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών «Πηνελόπη Δέλτα» ,οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Ε΄Τάξης, σε συνεργασία με τις δασκάλες  τους, κ. Ιωάννα Καλαϊτζίδου και κ. Αφροδίτη Τσαϊρίδου , μας ταξίδεψαν στην ιστορία μας.

Με μεγάλο ενθουσιασμό παρουσίασαν  τα θεατρικά σκετς ,τους χορούς και τα τραγούδια τους στη σχολική γιορτή της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821.Ακούσαμε αφηγήσεις , ποιήματα και επιλεγμένα   τραγούδια  για την επανάσταση, αναστοχαστήκαμε τις αξίες του Έλληνα και το χρέος απέναντι στην πατρίδα! Οι μαθητές και οι μαθήτριες  καταχειροκροτήθηκαν από όλους μας!!! Νιώθουμε περήφανοι για τα παιδιά μας!!!

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη διοργάνωση της γιορτής ήταν ο μουσικός κ.Χρήστος Χαλναρίδης ,η θεατρολόγος κ. Όλγα Γαγρίνα και η γυμνάστρια κ.Ποιμενίδου Μαρία.

Ευχαριστούμε  τους γονείς και κηδεμόνες που μας τίμησαν με την παρουσία τους!!!

Μετά το τέλος της σχολικής γιορτής, ακολούθησε κατάθεση στεφανιού από μαθητές της ΣΤ΄τάξης μαζί με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες του σχολείου μας ,στην πλατεία Γκόνου Γιώτα.

Οι εκπαιδευτικοί

Ιωάννα Καλαϊτζίδου(Ε1)