Εκδηλώσεις για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

.jpg

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  του 5ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών “Πηνελόπη Δέλτα” γιόρτασαν στην αυλή του Σχολείου, την Πέμπτη 24  Μαρτίου 2022, την επέτειο της επανάστασης του 1821.

Αρχικά  πραγματοποιήθηκε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες  από τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνο Αλβανό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄Τάξης, σε συνεργασία με τον δάσκαλό τους, κ. Νικόλαο  Καράμπελα, αναφέρθηκαν στο χρονικό της επανάστασης και μέσα από επιλεγμένα  τραγούδια  κατά τη διάρκεια της γιορτής, φώτισαν σημαντικά γεγονότα του Αγώνα και τον ρόλο συγκεκριμένων αγωνιστών στην Ελληνική Επανάσταση.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη διοργάνωση της γιορτής ήταν ο μουσικός κ.Χρήστος Χαλναρίδης και η θεατρολόγος κ. Μαρία Χατζησαββίδου.

Μετά το τέλος της σχολικής γιορτής ο σημαιοφόρος  ,οι παραστάτες και οι μαθητές /τριες του ΣΤ2  ,κατέθεσαν στεφάνι στην πλατεία Γκόνου Γιώτα, εκπροσωπώντας το σχολείο μας.