4ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΤΕΛΙΚΟ page 0001

Τηλ. 2103616532 – 3617784 – Fax: 2103641025

e-mail : info@hms.gr www.hms.gr

Διαγωνισμός Μαθηματικών ικανοτήτων ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Για να βρείτε το εξεταστικό κέντρο κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο¨

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών ξεκίνησαν στις 10 Ιανουαρίου 2022, γίνονται μόνο στα εξεταστικά κέντρα (η λίστα των  σχολείων  που έχουν  ήδη εκδηλώσει  το  ενδιαφέρον  τους  και  ολοκληρώνονται στις 8 Μαρτίου 2022.

Τι είναι ο διαγωνισμός ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Το 2018, με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυσή της, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία σχεδίασε για τους συνδρομητές του νέου περιοδικού της Εταιρείας ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, έναν νέο πρωτότυπο διαγωνισμό, τον «ΠΥΘΑΓΟΡΑ», ο οποίος έρχεται να συμπληρώσει τον κύκλο των καταξιωμένων διαγωνισμών που διοργανώνει η ΕΜΕ από το 1934, καλύπτοντας σχεδόν όλη την υποχρεωτική εκπαίδευση(από Β΄ Δημοτικού έως Γ΄ Γυμνασίου).  Κεντρικός στόχος είναι η ανάπτυξη των βασικών Μαθηματικών ικανοτήτων – δεξιοτήτων, που προσδιορίζουν τις δυνατότητες να σκέπτεται ο μαθητής με Μαθηματικό τρόπο και να αξιοποιεί βασικές Μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες.

Πότε θα διεξαχθεί

Ως ημερομηνία διεξαγωγής του Διαγωνισμού ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ορίστηκε το Σάββατο 12 Μαρτίου 2022.

Πού και πώς θα διεξαχθεί

Ο  διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί  ηλεκτρονικά,  σε επιλεγμένα κέντρα τα οποία αναρτώνται στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ. Σε κάθε κέντρο ορίζεται ένας τουλάχιστον συντονιστής.

Ποιοι συμμετέχουν

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν δωρεάν μαθητές από την Β΄ τάξη Δημοτικού έως και την Γ΄ Γυμνασίου.  Προϋπόθεση  για τη συμμετοχή τους είναι  να έχουν  γίνει  συνδρομητές  του  περιοδικού «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» μέχρι  και  8  Μαρτίου  2022.  Εάν  κάποιος μαθητής ενδιαφέρεται  να συμμετάσχει  στον διαγωνισμό,  αλλά δικαιολογημένα αδυνατεί  να καταβάλει  τη συνδρομή για το  περιοδικό  τότε,  με  τη σύμφωνη γνώμη της επιτροπής του  διαγωνισμού,  ο  μαθητής εγγράφεται  δωρεάν στην  κατάσταση συμμετεχόντων  στο  εξεταστικό  κέντρο  που έχει  επιλέξει.  Η  συμμετοχή  στο  διαγωνισμό  είναι προαιρετική.

Πώς θα πραγματοποιείται η εγγραφή συνδρομητή στο περιοδικό

Η εγγραφή γίνεται  αποκλειστικά μέσω του  κέντρου που επιλέγει ο  μαθητής.  Ο  μαθητής θεωρείται εγγεγραμμένος  μόνο  όταν  έχει  εξοφλήσει τη συνδρομή του για το περιοδικό,  που είναι 10€.  Το κέντρο,μέσω του συντονιστή που θα ορίσει, θα συγκεντρώσει τις συνδρομές και το αντίστοιχο αντίτιμο αυτών (εκτός του 15% που θα κρατηθεί από το εξεταστικό κέντρο προκειμένου να καλυφθούν τα τυχόν έξοδα του κέντρου, εκτυπώσεις κλπ) και θα τα στείλει στην ΕΜΕ μέχρι και 10 Μαρτίου 2022.

Οι εγγραφές γίνονται μόνο στα κέντρα ξεκινούν στις 10 Ιανουαρίου 2022 και ολοκληρώνονται στις 8 Μαρτίου 2022. Μαθητής που δεν έχει εξοφλήσει τη συνδρομή του μέχρι τις 8 Μαρτίου 2022 δεν θα μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό.

Εξεταστικά κέντρα του διαγωνισμού

Είναι κέντρα με τα οποία έχει συνεργαστεί η ΕΜΕ για τη διεξαγωγή προηγούμενων διαγωνισμών του ΠΥΘΑΓΟΡΑ, καθώς και οποιοδήποτε σχολείο (Δημόσιο ή Ιδιωτικό) ή φορέας επιθυμεί τη συμμετοχή του. Ειδικά για τα Δημόσια σχολεία είναι απαραίτητη η συγκατάθεση του Δ/ντη και του Συλλόγου Διδασκόντων. Κάθε κέντρο ορίζει Συντονιστή/ές και καλό θα είναι ο συνολικός αριθμός των μαθητών που θα δηλώσουν συμμετοχή να είναι τουλάχιστον τριάντα (30) και οι μαθητές από κάθε τάξη να είναι τουλάχιστον πέντε (5). Ο κατάλογος με τα κέντρα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ, επομένως κάθε μαθητής που το σχολείο του δεν θα είναι κέντρο του διαγωνισμού, θα έχει τη δυνατότητα εγγραφής ως εξωτερικός μαθητής σε όποιο κέντρο τον εξυπηρετεί, με την προϋπόθεση βέβαια το κέντρο να δέχεται εξωτερικούς μαθητές.

Πότε θα παραλάβουν οι μαθητές το περιοδικό

Το περιοδικό ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ εκδίδεται μια φορά το χρόνο και θα σταλεί στα κέντρα, από όπου θα παραλειφθεί από τους μαθητές σε διάστημα ολίγων ημερών μετά τη διεξαγωγή του διαγωνισμού.

Παρατήρηση: Ευθύνη της ΕΜΕ είναι η αποστολή των περιοδικών στα εξεταστικά κέντρα. Η παραλαβή των περιοδικών από τους μαθητές αποτελεί ευθύνη των κέντρων.

Το περιοδικό περιλαμβάνει εκτός των άλλων πολύ ενδιαφερόντων για την μαθηματική παιδεία άρθρων, τα θέματα του διαγωνισμού όλων των τάξεων με τις αναλυτικές απαντήσεις τους.

Στη διεύθυνση http://www.hms.gr/?q=node/1653 μπορείτε να δείτε επιλεγμένες σελίδες του νέου περιοδικού της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ», για μαθητές.

Βράβευση μαθητών

Ο διαγωνισμός ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ακολουθώντας τα διεθνή παιδαγωγικά πρότυπα όσον αφορά τη βελτίωση της στάσης των μικρών μαθητών στα μαθηματικά λειτουργεί συμμετοχικά και όχι ανταγωνιστικά. Για το λόγο αυτό το ποσοστό των διακριθέντων δεν θα καθορίζεται πανελλαδικά, αλλά θα είναι το ίδιο (περίπου 20%) για κάθε τάξη στο ίδιο εξεταστικό κέντρο. Στους διακριθέντες μαθητές απονέμεται έπαινος.

Επισημαίνεται ότι την ευθύνη της διοργάνωσης του διαγωνισμού έχει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία και τα στοιχεία των μαθητών θα χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά και μόνο από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για τις ανάγκες του διαγωνισμού αυτού.

Η οργανωτική επιτροπή του διαγωνισμού ορίζεται από το Δ.Σ της Ε.Μ.Ε, τελεί υπό την εποπτεία του Προέδρου της επιτροπής διαγωνισμού της ΕΜΕ Ανάργυρου Φελλούρη, Ομότιμου καθηγητή ΣΕΜΦΕ, ΕΜΠ.

Πρόσθετες πληροφορίες

Στα κέντρα τα οποία θα δηλώσουν συνεργασία θα σταλεί η ηλεκτρονική βάση μέσω της οποίας θα γίνεται η εγγραφή των μαθητών και θα υπάρξει επιπλέον λεπτομερής ενημέρωση μέσω της ιστοσελίδας της ΕΜΕ, της Γραμματείας της ΕΜΕ και της επιτροπής του διαγωνισμού.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας