Α2 Τάξη __ Πρόληψη της στοματικής υγιεινής

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΔΡΑΣΕΙΣ_ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

4 1

5 2

2 1

Με αφορμή το πρόγραμμα “Δόντια γερά, τρώγοντας υγιεινά” και μέσα από το μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων είχε τη χαρά η Α2 να δεχτεί την επίσκεψη της οδοντιάτρου Στεφανίας Παραλικακη μαζί με τις βοηθούς της!!!

Στόχος της επίσκεψης της στην τάξη μας ήταν να μάθουμε για τις ασθένειες των δοντιών και των ούλων και πως να τις αποφύγουμε..

Μιλήσαμε για την σωστή διατροφή ,αλλά και για τη στοματική υγιεινή που πρέπει να ακολουθούμε. Συζητήσαμε και ελυσαν τις απορίες των μικρών μαθητών. Φεύγοντας έδωσαν ένα συμβολικό δώρο που περιλάμβανε οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα και ένα φύλλο οδηγιών για ένα σωστό βούρτσισμα..

Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να ενημερωθούν και να ωφεληθούν οι μαθητές μου σχετικά με την

η εκπαιδευτικός