Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου-9 Φεβρουαρίου 2021

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της E2 τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών «Πηνελόπη Δέλτα» στα πλαίσια υλοποίησης του Εκπαιδευτικού Προγράμματος «Ασφάλεια στο διαδίκτυο» τη σχολική χρονιά 2020-2021,ένωσαν τη φωνή τους σήμερα – Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 με χιλιάδες μαθητές και εκπαιδευτικούς, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα για ένα ασφαλές και ποιοτικό διαδίκτυο κατά τη διάρκεια διαδικτυακής εκδήλωσης που διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ITE σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Την παράσταση έκλεψαν οι πρεσβευτές του Ελληνικού κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, η γνωστή ερμηνεύτρια Νατάσα Μποφίλιου και ο γνωστός Ηθοποιός Μάριος Αθανασίου οι οποίο με άμεσο και βιωματικό τρόπο εξήγησαν στους μαθητές πως μπορούν να βάζουν το διαδίκτυο στη ζωή τους και όχι τη ζωή τους στο διαδίκτυο και αναφέρθηκαν στο πως η γνώση μπορεί να μας προστατέψει από τους κινδύνους του ψηφιακού κόσμου.

Με κεντρικό μήνυμα «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» εορτάστηκε φέτος για 18η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 170 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν.

Την εκδήλωση χαιρέτισε η Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Ζέτα Μακρή η οποία αναφέρθηκε στον καταλυτικό ρόλο που διαδραμάτισε η πανδημία στον ψηφιακό μετασχηματισμό στην εκπαίδευση και στην αναγκαιότητα το σύγχρονο σχολείο να συμβάλλει τα μέγιστα στην επιμόρφωση των μαθητών για θέματα ασφαλούς πλοήγησης.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο της εκδήλωσης για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2021 από τη σελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου στο σύνδεσμο: