3-8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024

Με αφορμή3-8 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024
MALLETTE PÉDAGOGIQUE JEUX, ART & SPORT
Με αφορμή την διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στο Παρίσι, ο οργανισμός εθνικών μουσείων- Grand Palais και το Εθνικό Μουσείο Αθλητισμού της Γαλλίας συνεργάστηκαν και δημιούργησαν μια εκπαιδευτική βαλίτσα για την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αθλητισμού /Sport, στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες μέσα από την τέχνη/Art και το παιχνίδι/Jeux!Η βαλίτσα αυτή <<επισκέφτηκε>> το σχολείο μας από 3-8 Απριλίου 2024 και οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης ανακάλυψαν πλευρές των αθλημάτων και της τέχνης με βιωματικό τρόπο στο μάθημα των γαλλικών!

collage 5 1

Γιορτάζοντας την παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου

Οι μαθητές του σχολείου μας τίμησαν την

παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα που γεννήθηκε ο σπουδαίος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

431829717 786100123072601 5558482938667613235 n 431872888 3619709948343599 5375607801587124845 n

Δράσεις eTwinning στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης κατά το σχολικό έτος 2023-2024

etwinningΘέμα: «Healthy Body – Healthy Mind»

Συνεργαζόμενα σχολεία από τις χώρες: Ελλάδα, Γαλλία, Τσεχία και Ισπανία

Οκτώβριος 2023

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 συνεργάστηκαν και συνδημιούργησαν μία παρουσίαση του σχολείου τους. Συνεργάστηκαν, επίσης, με τους/τις μαθητές/τριες του 7ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης και του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κερατσινίου μέσω κοινόχρηστων εγγράφων και δημιούργησαν κουίζ για την παρουσίαση της χώρας τους.

Νοέμβριος – Δεκέμβριος 2023

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 μελετούν την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Συλλέγουν πληροφορίες για τα ολυμπιακά σύμβολα ( την ολυμπιακή φλόγα, τον ολυμπιακό ύμνο και τον όρκο των αθλητών/τριών),καταγράφουν σημαντικές στιγμές και επιτεύγματα διάσημων ολυμπιονικών. Αναρτούν τα κείμενά τους και φωτογραφίες σε συνεργατικό ιστότοπο.

Ιανουάριος 2024

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 (σε διακρατικές ομάδες) καταγράφουν την πορεία της ολυμπιακής φλόγας από την Ελλάδα έως το ολυμπιακό στάδιο στο Παρίσι  και δημιουργούν συνεργατικό ταξιδιωτικό οδηγό με πληροφορίες και πολυμεσικό υλικό για τις πόλεις-σταθμούς.

Φεβρουάριος 2024

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 συμμετέχουν στην 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα (5-9 Φεβρουαρίου), που διοργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας σε συνεργασία με άλλους φορείς. Οι μαθητές/τριες γνωρίζουν καταξιωμένους αθλητές/τριες και τους υποβάλλουν ερωτήσεις.

Διακρατικές ομάδες μαθητών/τριών δημιουργούν κάρτες Domino με τους κανόνες που διέπουν την ασφαλή χρήση και πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Μάρτιος 2024

Οι μαθητές/τριες των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 δημιουργούν μαζί με τους/τις μαθητές/τριες των συνεργαζόμενων σχολείων ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής για αθλητές/τριες. Προτείνουν υγιεινά και θρεπτικά γεύματα και σνακ καθώς, επίσης, και νόστιμες συνταγές.

this is our school / πατήστε εδώ

παίξε το κουίζ/ πατήστε εδώ

η διαδρομή της ολυμπιακής φλόγας/ πατήστε εδώ

«Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη βία»

Την Τετάρτη 6/3/2024

οι μαθητές συμμετείχαμε στην Πανελλήνια δράση

του Δικτύου Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης

για την ημέρα κατά της Σχολικής  Βίας

«Σπάμε τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές μας ενάντια στη βία»

με πορεία στους δρόμους γύρω από το σχολικό συγκρότημα

και ταυτόχρονο σπάσιμο μπαλονιών σε συνεργασία με τα υπόλοιπα σχολεία του συγκροτήματος.

Αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα

Με αφορμή την Ενότητα 5 στο βιβλίο τους,

οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 & Γ2

συζήτησαν και ζωγράφισαν