4o Γυμνάσιο Ιωαννίνων Εικαστικά

Κάθε παιδί είναι καλλιτέχνης. Το θέμα είναι πώς θα παραμείνει καλλιτέχνης μεγαλώνοντας.Πάμπλο Πικάσο

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Χρόνια πολλά!!

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 , στις 27 Δεκεμβρίου 2018 από

Το 4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων φόρεσε τα γιορτινά του!
Οι μαθητές μου κι εγώ, η καθηγήτρια των εικαστικών ευχόμαστε καλά Χριστούγεννα, με υγεία, αγάπη και χαρά για όλον τον κόσμο!
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ:TΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Γραμμική προοπτική-Χωράφια με τουλίπες

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , στις 27 Νοεμβρίου 2018 από

Με την πάντα ενθουσιώδη πρώτη Γυμνασίου,δημιουργήσαμε με πολύ χρώμα και φαντασία έργα εμπνευσμένα από την Ολλανδία και τα πανέμορφα καλλιεργημένα με τουλίπες χωράφια !!Η γραμμική προοπτική με ένα σημείο φυγής, απέδωσε υπέροχα τα τέλεια ευθυγραμμισμένα τοπία της πατριδας τόσων διάσημων καλλιτεχνών!!

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ :TAΣIOY MAΡIA

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων -Τονικές διαβαθμίσεις

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , , στις 10 Νοεμβρίου 2018 από

Το μεγάλο αφιέρωμα στο ελεύθερο σχέδιο ,με την Β Γυμνασίου ,έχει ξεκινήσει!
Πειραματιστήκαμε με το μολύβι και τις τονικές κλίμακες ,πάνω σε φανταστικές συνθέσεις αντικειμένων.
Προσπαθήσαμε να φανταστούμε το χώρο ,το πως πέφτει το φως και οι σκιές πάνω και γώρω από τα αντικείμενα και απελευθερωθήκαμε με την γραφή και το υλικό!Τα έργα μας είναι συνδιασμός ζωγραφικής και κολάζ.
Νομίζω οτι είμαστε έτοιμοι να περάσουμε σε πραγματικές συνθέσεις και στις μετρήσεις αναλογιών!
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων -Συμπληρωματικά ζευγάρια χρωμάτων με λαδοπαστέλ!

Yπεύθυνη καθηγήτρια εικαστικών Τάσιου Μαρία

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων – Συμπληρωματικά ζευγάρια με τέμπερες

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , στις 10 Νοεμβρίου 2018 από

Τρία τμήματα της Α Γυμνασίου ,τρείς διαφορετικές εκδοχές με διαφορετικά υλικά!Αυτή τη φορά δουλέψαμε με τέμπερες!

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων -Συμπληρωματικά ζευγάρια -Λουλούδια γεμάτα αντιθέσεις!

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , στις 10 Νοεμβρίου 2018 από

Στο προηγούμενο μάθημα μάθαμε για τα τρία χρώματα τα οποία δεν είναι δυνατόν να κατασκευαστούν και ονομάζονται βασικά και είναι το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε.

Από την ανάμειξη των βασικών χρωμάτων ανά δύο προκύπτουν τα συμπληρωματικά τους: το πράσινο, το μοβ και το πορτοκαλί.

Το κάθε βασικό χρώμα έχει και το συμπληρωματικό του, με το οποίο είναι αντίθετα.
Τα ζευγάρια των αντίθετων χρωμάτων είναι:
Το κόκκινο και το πράσινο
Το κίτρινο και το μοβ
Το μπλε και το πορτοκαλί

Για να φτιάξουμε το συμπληρωματικό χρώμα ενός βασικού, πρέπει να αναμείξουμε τα άλλα δύο βασικά. Π. χ. το συμπληρωματικό του κόκκινου είναι το πράσινο, που κατασκευάζεται από την ανάμειξη του κίτρινου και του μπλε.

Το ανθρώπινο μάτι αποζητά την ολότητα των χρωμάτων. Όταν λοιπόν ερεθιστεί από ένα χρώμα, αμέσως δημιουργεί και το συμπληρωματικό του.
Αν κοιτάξεις ένα κόκκινο φως και στρέψεις το βλέμμα σου σε μιαν άσπρη επιφάνεια, μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα δεις ένα πράσινο χρώμα στη θέση του.
Τα έργα μας αυτη τη φορά ,εμπνευσμένα από την φύση,δημιουργήθηκαν για να μας θυμίζουν την δυναμη των συγκεκριμένων χρωματικών συνδιασμών!
Παραπέμπουν με την χρωματική τους ζωντάνια ,σε έργα της ποπ αρτ και τα πολυχρωμα λουλούδια του Αντυ Γουόρχολ!!!
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

Andy Warhol – Flowers (1970)

Μουσείο Άντι Γουόρχολ, Πίτσμπεργκ ‘Πενσυλβάνια ΗΠΑ’

4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων -28η Οκτωβρίου 1940

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , , στις 25 Οκτωβρίου 2018 από

Με τα παιδιά της Β και της Γ γυμνασίου,ετοιμάζαμε εδώ και μέρες και τελειώσαμε σήμερα το σκηνικό για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Και τι άλλο θα μπορούσε να είναι το θέμα μας από τη Σημαία ,ένα σύμβολο που ενσαρκώνει ένα σωρό συναισθήματα .

Η σημαία αποτελεί για μια χώρα, το ιερότερο σύμβολό της, το πιο τιμημένο και αγαπητό, στο οποίο αποδίδεται ιδιαίτερη και πολλές φορές ανυπέρβλητη ευλάβεια μιας και σ’ αυτό συμπυκνώνεται η ιστορία της, το παρελθόν , το παρόν , η προοπτική στο μέλλον!
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

Και μες στη τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απ’ την δούλεψή της. ( Κωνσταντίνος Καβάφης) 4ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , στις 19 Οκτωβρίου 2018 από

Δεν μπορούσα να μην απαθανατίσω τον τρόπο που οι μαθητές μου δούλεψαν τα έργα τους στο χτεσινό μάθημα!Αποτύπωσαν στο χαρτί τόση ευαισθησία ,τρυφερότητα και ωριμότητα που με συγκίνησαν πραγματικά!
Μπράβο παιδιά μου!
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ: ΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

4o Γυμνάσιο Ιωαννίνων-Παιχνίδια με το φως και τη σκιά!

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 με ετικέτες, , , στις 19 Οκτωβρίου 2018 από

Ένα μικρό μέρος από τα πρώτα έργα της χρονιάς,κι ανάμεσά τους ,μερικά πραγματικά διαμάντια !!Τα λαδοπαστέλ(λευκό ,καφέ και μαύρο) πάνω σε σκουρο χαρτί του μέτρου,μας άρεσε τοσο πολύ και φάνηκε από τα λαμπρα αποτελέσματα!Είμαι τόσο περήφανη για τους καλλιτέχνες μου!!

Καλή σχολική χρονιά!!!

Κατηγορία Σχολική χρονιά 2018-2019 , στις 19 Σεπτεμβρίου 2018 από

Η Γκούερνικα του Πικάσσο της προηγούμενης χρονιάς ,βρήκε τη θέση της στην είσοδο του σχολείου μας κανοντάς τη ιδιαίτερα εντυπωσιακή!!Την θαυμάζουμε περιμένοντας τα νέα βιβλία!!ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΉ ΧΡΟΝΙΑ !!!