«Εγώ κι εσύ μαζί» Πρόγραμμα αγωγής υγείας
Αποτίμηση Εργαστηρίων Δεξιοτήτων
Ευχαριστίες
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κόμη Αντώνη και την εταιρεία LK digital printing για την δωρεάν επαγγελματική εκτύπωση των φωτογραφιών για τα καλοκαιρινά μας καδράκια.
Επίσης, ευχαριστούμε από καρδιάς τον κ. Χαριζάνο Αλέξανδρο και την εταιρεία Επιγραφές Color για την δωρεάν εκτύπωση επαγγελματικών αυτοκόλλητων για τα καπελάκια αποφοίτησης των νηπίων μας.
Εργαστήριο Δεξιοτήτων-Φεστιβάλ παιδείας-Αποφοίτηση
Τον Μάιο και τον Ιούνιο εφαρμόσαμε το τελευταίο εργαστήριο δεξιοτήτων στο νηπιαγωγείο μας με θέμα « Ανακυκλώνω – Προστατεύω το Περιβάλλον» από τον θεματικό κύκλο «Φροντίζω το Περιβάλλον».
Μέσα από διαθεματικές δραστηριότητες γνωρίσαμε και ταξινομήσαμε τα ανακυκλώσιμα υλικά, δημιουργήσαμε με την φαντασία μας καινούρια πράγματα από ανακυκλώσιμα προϊόντα και είδαμε τα οφέλη της ανακύκλωσης στο περιβάλλον και την διαχείρηση των αποβλήτων!
Στα πλαίσια του εργαστηρίου μας συμμετείχαμε στο Φεστιβάλ παιδείας του Δήμου Παύλου Μελά με μία καλλιτεχνική έκθεση των κατασκευών μας που έγιναν κατά την διάρκεια του προγράμματος! Την έκθεση είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν και οι γονείς των παιδιών την Πέμπτη 6 Ιουνίου στο Νηπιαγωγείο μας κατά την διάρκεια της γιορτής λήξης για την αποφοίτηση των νηπίων μας! Τέλος, την εκδήλωση μας τίμησαν με την παρουσία τους ο κ.Μαγειρόπουλος Χαράλαμπος Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων, Υποδομών και Βιώσιμης Κινητικότητας, η κ.Λαδοπούλου Ελένη Αντιδήμαρχος Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης και ο κ.Αθάνατος Δημήτριος Αντιδήμαρχος Καθημερινότητας και Άμεσης Επέμβασης.
Εργαστήριο Δεξιοτήτων «Το σκάκι»
Το σκάκι μπορεί να αποτελέσει ένα εκπαιδευτικό εργαλείο, με σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές τόσο στη μαθησιακή τους ετοιμότητα και διαδικασία και γενικότερα στην ακαδημαϊκή τους εξέλιξη, όσο και σε πολλές άλλες πτυχές της προσωπικότητας τους όπως η συμπεριφορά, η κοινωνικοποίηση, κλπ. Σκοπός του εκπαιδευτικού υλικού είναι η εκμάθηση των μαθητών Νηπιαγωγείου του σκακιστικού παιχνιδιού με στόχο τη χρήση του κυρίως ως εργαλείου μάθησης. Με την εισαγωγή του σκακιού στην εκπαίδευση, προσβλέπουμε σε πιθανά οφέλη διττά. Αφενός των μαθητών στη μάθηση, στο χαρακτήρα, και στη συμπεριφορά (κοινωνικογνωστική προσέγγιση) και αφετέρου των εκπαιδευτικών στη διαθεματική προσέγγιση, σε μεμονωμένα μαθήματα (μαθηματικά, γλώσσα κλπ) και στη διαχείριση της τάξης.
Αρχικά έγινε εισαγωγή και εκμάθηση των κανόνων σκακιού μέσα από χρήσιμα εκπαιδευτικά βίντεο στο youtube . Αφού προμηθευτήκαμε το απαραίτητο για το πρόγραμμα σκακιστικό υλικό τα παιδιά ενθαρρύνθηκαν να εντοπίζουν και να αναπαριστούν διαδρομές με σύστημα αναφοράς έξω από το σώμα τους, με τη χρήση ποικίλων χωρικών εννοιών.
Μέσα από το συγκεκριμένο εργαστήριο τα παιδιά ήρθαν σε βιωματική επαφή αρχικά με τη σκακιέρα και, μέσω της διάδρασης, προσπάθησαν να αντιληφθούν τους κανόνες του παιχνιδιού.
Θεατρική παράσταση
Η θεατρική ομάδα Animagnet επισκέφτηκε σήμερα το νηπιαγωγείο μας και μας παρουσίασε το κουκλοθέατρο «Ο Μεταξούλης»!Μια ιστορία για όλους, η οποία διδάσκει στους μικρούς και υπενθυμίζει στους μεγάλους το πιο σημαντικό πράγμα: να κάνουμε πάντα αυτό που αγαπάμε.
Ο Μεταξούλης είναι ένας μικρός μεταξοσκώληκας που του αρέσει να πλέκει. Η αγάπη του για το πλέξιμο γίνεται αφορμή για να τον κοροϊδέψουν όλα τα παιδιά στο σχολείο. Όλα εκτός από τη Ρούνα, την πασχαλίτσα, με την οποία ξεκινάει ένα μαγικό ταξίδι με σκοπό να βρουν τους γονείς του. Στο ταξίδι αυτό γνωρίζουν καινούργιους φίλους από τους οποίους μαθαίνουν πολλά.
Άσκηση σεισμού
Καλό Πάσχα!
Πραγματοποίηση επίσκεψης
Ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 16/4 και την Τρίτη 23/4 οι προγραμματισμένες επισκέψεις της ομάδας Mini Prschool στο νηπιαγωγείο μας.
Στην πρώτη επίσκεψη τα παιδιά γνώρισαν τις βασικές τεχνικές της σφαιροβολίας ,του ακοντίου και το τρέξιμο μετ΄ εμποδίων τις οποίες βίωσαν μέσα από παιχνίδια που περιλάμβαναν ασκήσεις νευρομυϊκού συντονισμού, ευλυγισίας, δύναμης και ταχύτητας.
Στη δεύτερη επίσκεψη τα παιδιά διδάχθηκαν τις βασικές τεχνικές στο άλμα εις μήκος ,στο άλμα εις ύψος και το mini basket μέσα από εισαγωγικές ασκήσεις δεξιοτήτων που εμπλουτίστηκαν με πολλά παιχνίδια αλμάτων, ευκινησίας και σουτ στη mini μπασκέτα της PRSCHOOL!