Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας καλωσορίζουμε στο νηπιαγωγείο μας και ευχόμαστε να έχουμε μια
όμορφη, δημιουργική χρονιά!

Να σας ενημερώσουμε ότι η τελετή του Αγιασμού για την έναρξη της νέας
σχολικης χρονιάς θα γίνει τη Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 11:00
π.μ.

Επίσης, σας προσκαλούμε τη Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:30μ.μ στη
πρώτη μας ενημερωτική συνάντηση. Θα συζητηθούν πρακτικά θέματα
λειτυργίας του σχολείου με σκοπό να υποστηρίξουμε τα παιδιά κατά την
μετάβασή τους στο σχολικό περιβάλλον και να εξασφαλίσουμε την ομαλή
τους φοίτηση.

Σας περιμένουμε με χαρά!

Ο ΣΔ του σχολείου μας

Αναρτούμε τον τελικό πίνακα των εγγραφέντων μαθητών/τριών μας. Την Παρασκευή 17 Ιουνίου στις 7.30 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση γνωριμίας των νεοεγγραφέντων και των γονέων τους με το χώρο και την προισταμένη του νηπιαγωγείου. Ο πίνακας υπογεγραμμένος από τον Πρόεδρο του ΕΠΕΣ:

Λήψη αρχείου

Το 3ο παρεάκι κάνει όνειρα για καλοκαιρινό ταξιδάκι. Με αφόρμηση δύο πίνακες ζωγραφικής του Λύτρα αλλά και την αναπαράσταση των παγωτών, τα παιδιά “μαγειρεύουν μια μικρή ιστορία” παίρνοντας στοιχεία από τις ζωγραφιές τους: Ακούστε τις ιστορίες τους αλλά και την ιστορία της δασκάλας:

Η ιστορία της Μυρτώς:

Η ιστυορία της ‘Ολγας:

Η ιστορία της Ιωάννας:

Η ιστορία του Αστέριου:

1η ιστορία (της δασκάλας):

Μια μέρα καλοκαιρινή, στο σχολείο είμασταν πολλοί.
Το 3ο παρεάκι λέει να πάει σε νησάκι!
Φοράει το ΨΑΘΙΝΟ ΚΑΠΕΛΟ
Και γίνεται μοντέλο!
ΚΑΙ να:

Το 3ο παρεάκι πάει στο λιμάνι
Και σε καράβι μπαίνει μάνι μάνι
Από την αποβάθρα, οι φίλοι
Χαιρετούν με χαμόγελο στα χείλη!

ΚΑΙ να:

Πολύν ώρα στο ταξίδι
και η κοιλιά τους γουργουρίζει
Μα δεν έχει φαγητό
Μόνον πήραν παγωτό!

Και να:

Ανοίξτε εδώ, για να ελέγξετε:

Λήψη αρχείου

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαδικασία της κλήρωσης, για την  εισαγωγή μαθητών και μαθητριών σε πειραματικά σχολεία την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 και ώρα 17:30 κάνοντας κλικ ΕΔΩ

Οι γονείς/κηδεμόνες των επιτυχόντων θα ενημερωθούν με sms στο κινητό που έχουν δηλώσει στην αίτησή τους.

Με την ίδια κλήρωση οι υποψήφιοι για εισαγωγή σε Πρότυπα και Εκκλησιαστικά σχολεία θα λάβουν ένα τυχαίο μοναδικό Αριθμό Προτεραιότητας (Α.Π.Π.Σ.) προκειμένου να ρυθμιστούν οι ισοβαθμίες που ενδεχομένως προκύψουν από τις εξετάσεις.

Τα αποτελέσματα για τα Πειραματικά Σχολεία και η απόδοση του Α.Π.Π.Σ. θα αναρτηθούν  στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. με αναφορά στον εξαψήφιο κωδικό του υποψηφίου.

Η δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση διενεργείται από την Επιτροπή Κλήρωσης των Πειραματικών Σχολείων  με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων (Ι.Τ.Υ.Ε.) – Διόφαντος, παρουσία συμβολαιογράφου, μέσω κατάλληλου λογισμικού (ηλεκτρονική κληρωτίδα).

Μετά και τις διορθώσεις/ανακλήσεις, ο τελικός κατάλογος των υποψηφίων για το 3ο Πειραματικό νηπιαγωγείο είναι: