Αρχική » Ομίλος Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης

Ομίλος Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης

Τρεις μαθήτριες του Ομίλου Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης: η Θεοδώρα Γεωρμπαλίδου (Α1), η Εύη Γκαντιά (Α4) και η Κατερίνα Μήλιου (Α5) συμμετείχαν με απαγγελίες στην εκδήλωση με τίτλο «Λογοτέχνες της Μικρασίας: 5 πεζογράφοι κι ένας ποιητής», η οποία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας 13 Φεβρουαρίου , στο Αμφιθέατρο της Κοβενταρείου Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πρόγραμμα του Δήμου για τον εορτασμό των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή. Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Κοζάνης, η Παρέμβαση και ο Μικρασιατικός Σύλλογος Π.Ε. Κοζάνης. Οι μαθήτριες του σχολείου μας παρουσίασαν στοιχεία για τη ζωή και το έργο των Μικρασιατών Λογοτεχνών, Ηλία Βενέζη, Διδώς Σωτηρίου και Φώτη Κόντογλου, απαγγέλλοντας αποσπάσματα από το έργο τους και αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.