Ταξίδι γνώσης και εμπειριών για την ομάδα EIRENE του 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας

Η ομάδα EIRENE του σχολείου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος για την  καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού με τεχνικές θεάτρου, πραγματοποίησε το Σαβββατοκύριακο 8 και 9 Φεβρουαρίου μια σύντομη «θεατρική» απόδραση στα Ιωάννινα χωρίς καμία χρηματική επιβάρυνση για τους μαθητές και τις μαθήτριες.
Στους φιλόξενους χώρους του Epirus Palace, μετά από μια μικρή επίσκεψη στην πόλη των Ιωαννίνων, ασχοληθήκαμε με τη δημιουργία της ομάδας POL, δηλαδή των «διαμεσολαβητών» για την πρόληψη και την αντιμετώπιση των περιστατικών bullying στο σχολείο μας.
Με παιχνίδια ευαισθητοποίησης και ασκήσεις ενίσχυσης της αυτοεκτίμησής τους, προσπαθήσαμε να εμψυχώσουμε τα παιδιά μας, ώστε να μπορούν στο προσεχές διάστημα να επέμβουν σε περιστατικά βίας. Επίσης, ενδυναμωμένοι και εμείς μετά την επιμόρφωση στο Derry της Β. Ιρλανδίας, συνεχίσαμε και εμβαθύναμε στις τεχνικές θεάτρου που έχουμε ξεκινήσει από την αρχή της σχολικής χρονιάς, με παιχνίδια αυτογνωσίας, ενσυναίσθησης και αλληλεπίδρασης. Παίξαμε, γελάσαμε, προβληματιστήκαμε, γίναμε καλύτερη ομάδα και σχεδιάσαμε τις επόμενες δραστηριότητές μας. Ζήσαμε ένα εποικοδομητικό και δημιουργικό διήμερο, στη διάρκεια του οποίου οι σχέσεις μας έγιναν πιο ουσιαστικές, ώστε να εξασφαλίσουν τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

Συνεχίζουμε με μεράκι, γιατί μας εμπνέει ο στόχος μας!

Μαθητής από το σχολείο μας προκρίθηκε στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ

Ο μαθητής της Β Λυκείου του σχολείου μας Αλέξανδρος Ασωνίτης προκρίθηκε στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».
Ο Αλέξανδρος είναι ο μοναδικός μαθητής από την Κέρκυρα που προκρίθηκε σε αυτό το διαγωνισμό.

Διακρίθηκε στον 80ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμού (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και θα διαγωνιστεί στην 37η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020.

Η Διεύθυνση, οι καθηγητές  και οι συμμαθητές του, νοιώθοντας υπερήφανοι  για τη σημαντική του διάκριση που τιμά το σχολείο μας,   του ευχόμαστε καλή επιτυχία στα επόμενα βήματά του.

Εκπαίδευση Καθηγητριών του 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό με τεχνικές Θεάτρου

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 “EIRENE” με θέμα την καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού μέσω πρακτικών εφαρμοσμένου θεάτρου, η ομάδα καθηγητριών του 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας συμμετείχε στην 4η διακρατική συνάντηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Derry της Β. Ιρλανδίας, από τις 11 έως τις 19 Ιανουαρίου 2020.

Ως εταίροι  μιας ευρωπαϊκής συνεργασίας των ειδικών στο θέατρο του  «Playhouse» και  σχολείων Β/θμιας Εκπαίδευσης, οι πέντε συμμετέχοντες στο πρόγραμμα καθηγητές του σχολείου μας και δεκαπέντε καθηγητές από Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία, Λιθουανία και Ιρλανδία, είχαν την ευκαιρία να μυηθούν σε μια πρωτοποριακή μέθοδο αξιοποίησης τεχνικών θεάτρου για την αντιμετώπιση του εκφοβισμού (Bulling).

Κατά τη συνάντηση όλοι οι καθηγητές εκπαιδεύτηκαν στην καθοδήγηση των μαθητών τους στην εκμάθηση της χρήσης εργαλείων ευαισθητοποίησης και εμπιστοσύνης, ώστε να παρεμβαίνουν αποτελεσματικά σε φαινόμενα εκφοβισμού.

Επιστρέφοντας στην πόλη μας, στόχος όλων μας είναι να μεταφέρουμε τη φαρέτρα των γνώσεων μας στους μαθητές μας και τις μαθήτριές μας, ευελπιστώντας ότι και εκείνοι με τη σειρά τους  θα τις αξιοποιήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή 3ου ΓΕΛ Κέρκυρας

Στις 23 Δεκεμβρίου 2019 το σχολείο μας γιόρτασε στο Εργατικό Κέντρο Κέρκυρας τον ερχομό των Χριστουγέννων με ένα μικρό θεατρικό έργο με τη συμμετοχή του  μουσικού συνόλου μας.

Η γιορτή ξεκίνησε με την απονομή   βραβείου στον περσινό  μαθητή Σπύρο Κατσίμη που πρώτευσε στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του 2019 σε όλο το Νομό Κέρκυρας.

Μπορείτε να δείτε μικρό απόσπασμα από τη γιορτή μας

Επιστολή έκφρασης συγχαρητηρίων

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων Πέτρος Δ. Αγγελόπουλος, συγχαίρει τον αριστούχο απόφοιτο του 3ου Γενικού Λυκείου Κέρκυρας, Κατσίμη Σπυρίδωνα του Χαραλάμπους  ο οποίος βραβεύτηκε από τον τραπεζικό όμιλο Eurobank Α.Ε. αφού συγκέντρωσε τον υψηλότερο αριθμό μορίων στις πανελλαδικές εξετάσεις του σχολικού έτους 2018-19 στο νομό Κέρκυρας.

Αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για την εκπαιδευτική μας κοινότητα η διάκριση αυτή αποδεικνύοντας τόσο το υψηλό επίπεδο γνώσεων, ικανοτήτων και ήθους του μαθητή του σχολείου όσο και τη σημαντική υποστήριξη από τους/τις εκπαιδευτικούς σε αυτή την προσπάθεια.

Οι επιτυχίες αυτές  δίνουν νέα προοπτική στο επίπεδο εκπαίδευσης που παρέχουν τα δημόσια σχολεία.

Θερμές ευχές για καλή πρόοδο και επιτυχία όλων των στόχων σας!

Ο Περιφερειακός Διευθυντή  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας

Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων