Δεν έχει οριστεί χαρακτηριστική εικόνα για το άρθρο.

Απουσίες μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων- ειδική διάταξη

Οι απουσίες των μαθητών/τριών οποιασδήποτε τάξης, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους υποβάλει υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Η υπεύθυνη δήλωση κατατίθεται στο σχολείο από τον κηδεμόνα.

Επισυνάπτουμε την υπεύθυνη δήλωση:COVID ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος :http://www.hcg.gr η προκήρυξη διαγωνισμού εισαγωγής ιδιωτών στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο συμπλήρωσης και υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες υποβολής τους και τις απαιτούμενες διαδικασίες.
Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, η προθεσμία της ηλεκτρονικής συμπλήρωσης της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Σχολών Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων, θα γίνεται από 11/05/2020 ημέρα Δευτέρα έως και 24/05/2020 ημέρα Κυριακή, σύμφωνα με τις οδηγίες στο Παράρτημα Α΄ της προκήρυξης .

Δείτε εδώ την ανακοίνωση: Λιμενικό Σώμα- Ελληνική Ακτοφυλακή

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

H υποβολή της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης του υποψηφίου, καθώς και των απαιτούμενων δικαιολογητικών γίνεται αμιγώς ηλεκτρονικά (internet), μέσω σχετικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.asei-assy.mil.gr.
Η προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών θα γίνεται από την Τετάρτη 13 Μαΐου και ώρα 00:00 έως την Παρασκευή 29 Μαΐου 2020 και ώρα 24:00.

Δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση εδώ: Στρατιωτικές Σχολές

Επιστροφή των μαθητών και μαθητριών της Α και Β τάξης στο σχολείο από 18/5/2020

Τα μαθήματα ξεκινούν για την  Α και Β τάξη από τη Δευτέρα 18/5/2020.

Κάθε τμήμα, σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου, έχει χωριστεί σε Α και Β.

Τα τμήματα Α έρχονται Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή ενώ τα Β Τρίτη και Πέμπτη για αυτή την εβδομάδα και αντίστροφα την επόμενη.

Ο χωρισμός των τμημάτων έχει γίνει αλφαβητικά και συγκεκριμένα:

Α1  – Α από ΑΣΗΜ έως και ΚΟΥΡΤ

Α1 – Β  από ΜΑΚΡ έως τέλος

Α2 – Α από ΑΓΟΡ έως και ΚΑΤΣ

Α2- Β  από ΚΕΝΤΡ έως τέλος

Α3   Α από ΓΑΟΥΤ  έως και ΜΠΡΑΧ

Α3- Β  από ΝΙΚΟΛ  έως τέλος

Α4 –Α από ΑΝΑΣΤ έως και ΚΑΡΑΜ

Α4- Β  από ΚΟΡΑΚ έως τέλος

Α5  Α από ΑΓΑΘ έως και ΜΑΡΚΑΤ

Α5- Β  από ΜΕΣΗΜ  έως τέλος

Β1 -Α από ΑΛΕΞ έως και ΚΙΤΡ

Β1- Β  από ΚΟΚΟΤ έως τέλος

Β2 Α από ΓΑΣΤ έως και ΝΑΣΣ

Β2- Β  από ΚΕΝΤΡ έως τέλος

Β3-Α από ΑΛΑΜ  έως και ΖΕΛ

Β3- Β  από ΚΟΥΛ  έως τέλος

Β4 –Α από ΓΚΡΕΜ έως και ΝΤΑΡΛ

Β4- Β  από ΝΤΡΑΝ  έως τέλος

Επιστροφή των μαθητών της Γ Λυκείου στο σχολείο από Δευτέρα 11-5-2020

Κάθε τμήμα της Γ Λυκείου, σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου, έχει χωριστεί σε Α και Β.

Ο χωρισμός των τμημάτων έχει γίνει αλφαβητικά και συγκεκριμένα:

Γ1Α από ΑΥΛΩ έως και ΚΟΝΤΟ

Γ1Β από ΚΟΣΚ έως τέλος