27 Νοεμβρίου 2019

Διδακτική Επίσκεψη της Β’ τάξης στο ΚΠΕ Κέρκυρας (Λευκίμμη)

Η περιβαλλοντική μας ομάδα εν δράσει…

Οι μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας την Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2019 παρακολούθησαν το πρόγραμμα ‘’Κορισσίων: Ένα Κεδροδάσος στην Έρημο’’ του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κέρκυρας. Πεδίο δραστηριοτήτων του συγκεκριμένου προγράμματος ήταν το κεδροδάσος της λίμνης Κορισσίων, ένα μοναδικό δάσος κέδρων μέσα σε αμμόλοφους κοντά στις παραλίες Ίσσου και Χαλικούνα.

Από τους υπεύθυνους του κέντρου ενημερώθηκαν για το χώρο αυτό και συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές μας να αντιληφθούν την αξία του φυσικού περιβάλλοντας και να αναλάβουν την ευθύνη που τους αναλογεί. Παράλληλα, τα παιδιά ανέπτυξαν ικανότητες συνεργασίας, λήψης αποφάσεων, παρουσίαση ιδεών, υπευθυνότητας και ανάληψη πρωτοβουλίας.

Συνοδοί καθηγητές: κ.κ Σκαμάρντι Άντζελα (ΠΕ04.04), Καββαδία Αθανασία (ΠΕ03), Καραλής Νικόλαος (ΠΕ04.01).