Αρχείο ημέρας 20 Απριλίου 2018

8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Στο μαθητικό φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας οι μαθητές δημιουργούν ψηφιακά και παρουσιάζουν οι ίδιοι τα έργα τους. Για 8η συνεχόμενη χρονιά πολλά από τα σχολεία της περιφέρειας Ιονίων Νήσων εξέθεσαν και παρουσίασαν τις δημιουργίες τους παράλληλα με εργαστήρια και δραστηριότητες για μικρούς και μεγάλους.

Στο πλαίσιο της παραπάνω διοργάνωσης ομάδα μαθητών του 3ου Γυμνασίου της Γ’ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν τον πρότυπο ραδιοφωνικό σταθμό που κατασκεύασαν με το Raspberry Pi στους οποίους και απονεμήθηκε τιμητική βεβαίωση συμμετοχής από το διοργανωτή και παρουσιαστή του Φεστιβάλ, Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Ιονίων Νήσων, κ. Πολυμέρη Γ.

Στο Φεστιβάλ σήμερα ημέρα Παρασκευή 20-04-2018 απηύθυνε χαιρετισμό ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αθηναίος Θ.

Το project επιμελήθηκαν η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Κατσίκα Β., και οι καθηγητές Τεχνολογίας κ. Λιτσαρδόπουλος Μ., με το Διευθυντή του σχολείου κ. Μελισσά Μ. Την παρουσίαση πραγματοποίησαν εκ μέρους Γ’ τάξης οι μαθητές: Κοκοτός Σ., Κολοβός Χ., Παπακώστα Ε., και Τάντη Α.

Το project εντάχθηκε στον κλάδο Τεχνολογίας-Πληροφορικής  αφού στο μάθημα της Πληροφορικής οι μαθητές:

α) μαθαίνουν πως να εφαρμόζουν κώδικα σε κατασκευές υψηλής τεχνολογίας με απτά αποτελέσματα
β) εμπεδώνουν τη διαδικασία της μεταγλώττισης κώδικα με τη χρήση κατάλληλων εργαλείων
γ) εκτελούν κώδικα σε πραγματικό χρόνο
δ) προσεγγίζουν διαθεματικά το αντικείμενο της πληροφορικής μέσω STEM

ενώ στο μάθημα της Τεχνολογίας της Γ’ τάξης  «Έρευνα και πειραματισμός» οι μαθητές:

α) αποκτούν μέσω του project μια μεγαλύτερη αντίληψη της σημασίας των ανακαλύψεων και της νοητικής ικανότητας του ανθρώπου να βελτιώνει τις υπάρχουσες τεχνολογίες καθώς και να αναπτύσσει νέες
β) συνεχίζουν να αναπτύσσουν υψηλότερου επιπέδου ικανότητες σκέψης, όπως είναι η εξερεύνηση και η έρευνα
γ)  κατανοούν ότι η τεχνολογία συνδέεται με τις ανθρώπινες δραστηριότητες, τις πολιτιστικές αξίες, την ασκούμενη πολιτική, και τους περιβαλλοντικούς περιορισμούς
δ) αναγνωρίζουν αυτές τις επιρροές και αντιλαμβάνονται πως οι παράμετροι αυτοί στο σύνολό τους επηρεάζουν την τεχνολογική ανάπτυξη

Επιπλέον οι μαθητές μας μέσω των ραδιοφωνικών αυτών εκπομπών:

α) προβάλλουν την ιδιαίτερη πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους
β) μυούνται με βιωματικό και ευχάριστο τρόπο στον τομέα της ιστορίας, της παράδοσης και του πολιτισμού

Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά στους μαθητές όλων των σχολείων για τη συμμετοχή τους, τους καθηγητές τους καθώς και στον διοργανωτή του Φεστιβάλ.

Απρίλιος 2018