Αρχική » Νέα » Ανακοινώσεις » Συνεργασία της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης με την παιδική βιβλιοθήκη Δελφών

Οκτώβριος 2023

Συνεργασία της Σχολικής μας Βιβλιοθήκης με την παιδική βιβλιοθήκη Δελφών

Στα πλαίσια της συνεργασίας της σχολικής μας βιβλιοθήκης με την παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών σας ενημερώνουμε για το πρόγραμμα εκδηλώσεων για τον μήνα Οκτώβριο:

Παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών.

Εκδηλώσεις Οκτωβρίου 2023.

Ώρα παραμυθιού «Συντροφία με τα παραμύθια».

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023, 18:00-19:00 μ.μ.

“Φθινόπωρο και ο Σκίουρος χάνει το φαϊ του”

/Loughrey, Anita

Παίξτε κυνηγητό ανάμεσα στα φθινοπωρινά πολύχρωμα φύλλα παρέα με τον Σκίουρο.

Ο Σκίουρος αγαπά το φθινόπωρο. Κυνηγά τα φύλλα που στροβιλίζονται και μαζεύει φαγητό παρέα με τον μικρό του αδελφό. Αλλά ξεχνιέται τόσο πολύ με το παιχνίδι, που στο τέλος δεν μπορεί να θυμηθεί πού άφησε την τροφή του. Θα καταφέρει άραγε να ξαναβρεί το φαγητό του πριν του το φάει…

Στη συνέχεια θα ακολουθήσει ομαδική δραστηριότητα , με κατασκευές και παιχνίδι .

Για παιδιά 3-8 ετών. Το πρόγραμμα παρουσιάζει η εκπαιδευτικός Πετσαλάκη Μαρία

Δηλώστε συμμετοχή στην Παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών. ( Δελφών 208 και Ορεστιάδος 3, τηλ. Επικ. 2310-324090).

=======================

«Παρέα με τον συγγραφέα στη βιβλιοθήκη μου»

Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2023, 18:30-19:30 μ.μ.

Η Παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών και η συγγραφέας, Κατερίνα

Θεοδωράκη προσκαλούν τους μικρούς τους φίλους σε εκδήλωση με αφορμή το βιβλίο της “Με το άλφα με το βήτα φτιάχνουμε την αλφαβήτα”.

Η αναγνώριση ικανότητα του παιδιού είναι μια διαδικασία που βρίσκεται σε εξέλιξη σε όλη τη διάρκεια της παιδικής του ηλικίας.
Όσο μεγαλώνει αυξάνεται το λεξιλόγιό του ποιοτικά και ποσοτικά. Στη διάρκεια της προσχολικής και στις αρχές της σχολικής περιόδου, το παιδί κατανοεί τη μετατροπή των ήχων (προφορικός λόγος) σε γράμματα και λέξεις (γραπτός λόγος). Η φωνολογική επίγνωση θεωρείται η πιο σημαντική δεξιότητα για να μπορέσει το παιδί να κατακτήσει την αναγνωστική ικανότητα.
Το βιβλίο αυτό επιδιώκει την καλλιέργεια της φωνολογικής επίγνωσης του παιδιού με παιγνιώδη και ευχάριστο τρόπο, μέσα από ποιήματα, ερωτήσεις και ασκήσεις, ώστε αβίαστα το παιδί και να αποκτήσει την αναγνωστική ικανότητα.

Για παιδιά από 5-7 ετών .

Η παρουσίαση θα διαρκέσει μια ώρα.

Δηλώστε συμμετοχή στην Παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών

( Δελφών 208 και Ορεστιάδος 3, τηλ. Επικ. 2310-324090).

=========================

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ 2.00μ.μ. έως 8.30μ.μ. ΤΕΤΑΡΤΗ, ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8.00π.μ. έως 3.00μ.μ.

Ώρα παραμυθιού «Συντροφία με τα παραμύθια».

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023, 6:00-7:00 μ.μ.

“Το Μικρό Κοάλα : στον παιδικό σταθμό “

/ Νάντια Μπέρκαν.

Πρόκειται για μια σειρά εννιά βιβλίων, που με ήπιο, φιλικό και οικείο τρόπο εντάσσουν το παιδί σε εμπειρίες και καταστάσεις οι οποίες αποτελούν κομμάτι της καθημερινής του ρουτίνας. Κεντρικός ήρωας -φυσικά- ένα μικρό κοάλα, που διαθέτει κατοικίδιο -χάμστερ πηγαίνει στον παιδικό σταθμό, διασκεδάζει με τους φίλους του. Ζει όπως ένα συνηθισμένο μικρό παιδάκι, έχοντας δίπλα του δυο τρυφερούς γονείς, πρόθυμους να το βοηθήσουν στα δύσκολα, να το παρηγορήσουν και να το ενθαρρύνουν στις αποτυχίες, να το στηρίξουν και να το προτρέψουν να αυτενεργήσει ως εκεί που φτάνουν οι δυνάμεις του.

“Σήμερα το μικρό Κοάλα είναι στον παιδικό σταθμό. Τραγουδάει, χορεύει, παίζει και ζωγραφίζει με τους καινούριους του φίλους. Το μικρό Κοάλα δε θέλει να τελειώσει η μέρα!”

Για παιδιά 2-5 ετών.

Το πρόγραμμα παρουσιάζουν οι εκπαιδευτικοί Πεγιά Μάρθα και Παπιγκιώτη Δανάη.

Δηλώστε συμμετοχή στην Παιδική Βιβλιοθήκη Δελφών

( Δελφών 208 και Ορεστιάδος 3, τηλ. Επικ. 2310-324090).

========================

ΔΗΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ