Αρχείο ημέρας 29 Μαΐου 2022

Μάιος 2022

eTwinning «Ready eTwinner One»

etwinning image

et3

et4

et1

et2

Οι μαθητές της Στ’ , Ε’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος eTwinning «Ready eTwinner One» σε συνεργασία με σχολεία από την Ισπανία, Σλοβενία, Ιταλία, Τσεχία, Τουρκία και Πολωνία.. Στην αρχή δημιουργήσαμε τα άβαταρ μας με διάφορες εφαρμογές, παίξαμε παιχνίδια με αυτά και στη συνέχεια γράψαμε ιστορίες σχετικά με την ορθή χρήση του διαδικτύου. Επίσης εικονογραφήσαμε  και ηχογραφήσαμε την διήγηση των ιστοριών άλλων τριών σχολείων  συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας συνεργατικής βιβλιοθήκης και πήραμε το χάλκινο κλειδί. Για να πάρουμε το κλειδί από νεφρίτη φυτέψαμε στην αυλή μας λουλούδια για να συμμετέχουμε στο εικονικό μας δάσος και συμπληρώσαμε ζωγραφίζοντας το κομμάτι που μας ανατέθηκε από τη δημιουργία ενός τεράστιου γίγαντα που θα το φύλαγε. Στη συνέχεια παίξαμε πολλά διαδραστικά e-games που δημιούργησαν οι συνεργάτες μας(κρυστάλλινο κλειδί) και φτιάξαμε κομμάτια διαδικτυακών μηχανημάτων(πασχαλινό αυγό). Επιπλέον συμμετείχαμε στη δημιουργία του «Βιβλίου της φιλίας» το οποίο ταξίδεψε ως την χώρα μας ,συμπληρώθηκε και έφυγε για την επόμενη χώρα(Σλοβενία). Τα Χριστούγεννα λάβαμε και στείλαμε πλήθος Χριστουγεννιάτικων καρτών, παίξαμε διαδικτυακά κουίζ με τους φίλους μας για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τους τραγουδήσαμε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Τέλος, συμμετείχαμε στην δημιουργία ενός βίντεο κλιπ lip dub για την Ουκρανία τραγουδώντας το Imagine του John Lennon θέλοντας να στείλουμε το δικό μας αντιπολεμικό μήνυμα.

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η εκπαιδευτικός των Αγγλικών κα Αξαμίδου Ρούλα.