Αρχείο ημέρας 14 Απριλίου 2022

Απρίλιος 2022

Τρίποντα στα σχολεία

Στις 12 Απριλίου 2022 επισκέφτηκαν το σχολείο μας προπονητές από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης. Μαθητές και μαθήτριες της Δ΄και της Ε΄ τάξης παρακολούθησαν μέσα από το πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία» τις συμβουλές των προπονητών για την σωστή τεχνική του αθλήματος.

Στη συνέχεια έκαναν ασκήσεις και παιχνίδια, με τα όργανα και τις μπάλες που είχαν φέρει μαζί τους,  που βοήθησαν τα παιδιά στην εξοικείωση και σωστή εφαρμογή του αθλήματος. Στο τέλος διεξήχθησαν αγώνες μεταξύ τους. Η συμμετοχή και η χαρά των παιδιών ήταν μεγάλη.

Στη λήξη του προγράμματος μοιράστηκαν μπλουζάκια στα παιδιά ως ενθύμιο για την συμμετοχή τους στο πρόγραμμα και μπάλες για το σχολείο μας.

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ Σχολικό Έτος: 2021-2022

Οι μαθητές/τριες του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των εικαστικών Τάνιας Καρακώττα, κατασκεύασαν με ποικιλία υλικών πρωτότυπες πασχαλινές δημιουργίες

Συμμέτοχη στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με τίτλο ‘Η νέα γενιά έρχεται το κάπνισμα φεύγει’

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης συμμετείχαν στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα ‘Η νέα γενιά έρχεται το κάπνισμα φεύγει’ που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 11ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου «Παιδεία για έναν Κόσμο Χωρίς Κάπνισμα» .
Τα παιδιά των Ε΄ και Στ΄ τάξεων δημιούργησαν, στο μάθημα των εικαστικών και υπό την καθοδήγηση της κ. Τάνιας Καρακώττα, πρωτότυπα ζωγραφικά έργα προβάλλοντας τις σκέψεις, τις ιδέες, τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς τους.
Συγχαρητήρια σε όλους για την ανταπόκριση τους στο δημιουργικό κάλεσμα.

Δελτίο Τύπου -2η κινητικότητα Erasmus+ «Telling New Life Experiences» στη Βερόνα της Ιταλίας

3o ΔΣ Θεσσαλονίκης

2η κινητικότητα Erasmus+ «Telling New Life Experiences» στη Βερόνα της Ιταλίας

Header

Πέντε εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, ο κ. Αναστάσιος Παπάς (Διευθυντής, ΠΕ70), η κ. Σταυρούλα Αξαμίδου (ΠΕ06), η κ. Κωνσταντία Σαμαρά (ΠΕ70), η κ. Ιφιγένεια Κατσανούλη (ΠΕ70) και η κ. Ελένη Στεφανίδου (ΠΕ06) πήραν μέρος στην κινητικότητα Erasmus+ “Telling New Life Experiences” που έλαβε χώρα στην Βερόνα της Ιταλίας από 03/04/2022-09/04/2022.

Το πρόγραμμα εντάσσεται στην Βασική Δράση ΚΑ2 και τις Σχολικές Συμπράξεις με σκοπό την ανταλλαγή καλών πρακτικών. Συντονιστής του προγράμματος είναι το Istituto Paritario «Virgo Carmeli» στην Βερόνα της Ιταλίας και εκτός από το σχολείο μας συμμετέχουν δημοτικά σχολεία από τη Σόφια της Βουλγαρίας, το Βέντσπιλς της Λετονίας και την Άγκυρα της Τουρκίας.

Η υποδοχή των εκπαιδευτικών και μαθητών του δημοτικού σχολείου Istituto Paritario «Virgo Carmeli» στην Βερόνα ήταν εγκάρδια και δόθηκε σε όλους τους εκπαιδευτικούς η δυνατότητα να παρακολουθήσουν διδασκαλία των Ιταλών συναδέλφων και να εμπλακούν και οι ίδιοι στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι παρουσιάσεις όλων των εκπαιδευτικών και από τις πέντε χώρες με θέμα «Writing, drawing, painting-Starting from stories».

Η παρακολούθηση και συμμετοχή σε εργαστήρια για τους εκπαιδευτικούς ήταν εξαιρετικά εποικοδομητική (κουκλοθέατρο, πυρογραφία, καλλιγραφία κλπ) ενώ καλλιεργήθηκαν οι δεσμοί φιλίας που ήδη έχουν δημιουργηθεί μεταξύ των εκπαιδευτικών και των πέντε χωρών.

Το περιηγητικό πρόγραμμα περιλάμβανε επισκέψεις στη Βενετία και τη μεγαλύτερη λίμνη της Ιταλίας, τη λίμνη Γκάρντα.

Έτσι, τέθηκαν οι βάσεις για την τρίτη κινητικότητα που θα πραγματοποιηθεί στη χώρα μας την τελευταία εβδομάδα του Μαΐου.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό (περισσότερα…)