Αρχείο ημέρας 30 Σεπτεμβρίου 2019

Σεπτέμβριος 2019

Ευχαριστήρια επιστολή του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων “Ρήγας Φεραίος”

Ευχαριστήρια επιστολή

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Με την παρούσα επιστολή ο Διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης “Ρήγας Φεραίος”, καθώς με το ποσό που διέθεσε ολοκληρώθηκαν οι ηλεκτρολογικές εργασίες και η δικτύωση του εργαστηρίου υπολογιστών, το οποίο μεταφέρθηκε από την αρχή της χρονιάς σε πιο ευρύχωρο και λειτουργικό χώρο του σχολείου μας.

Έτσι, πλέον, όχι μόνο οι μαθητές του σχολείου μας -αλλά και του συστεγαζόμενου 17ου Δημ. Σχολείου Θεσσαλονίκης- θα κάνουν το μάθημα της Πληροφορικής πιο ευχάριστα και πιο αποδοτικά, ενώ ταυτόχρονα το εργαστήριο θα μπορεί να χρησιμοποιείται  από τους εκπαιδευτικούς που εκπονούν σχέδια μαθήματος ή προγράμματα που απαιτούν την ενεργή εμπλοκή των μαθητών στη χρήση Τ.Π.Ε.

Παράλληλα, εκπληρώνονται στο ακέραιο ο εκπαιδευτικός ρόλος του σχολείου αλλά και ο κοινωνικός ρόλος και η ουσιαστική προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ενέργειες σαν κι αυτή αποτελούν παράδειγμα συνεργασίας και αλληλεγγύης με τον κοινό στόχο την ποιοτικότερη μάθηση και γεμίζουν με αισιοδοξία για το μέλλον εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς.

οι εκπαιδευτικοί και

οι μαθητές

του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης

1η άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση των σεισμών 2019

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο που πολύ συχνά εκδηλώνεται και στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι σεισμοί που συμβαίνουν στη χώρα μας δεν προκαλούν ιδιαίτερα προβλήματα, ωστόσο μερικοί είναι πολύ ισχυροί και έχουν επιπτώσεις στον άνθρωπο και στο δομημένο περιβάλλον.

Το σχολείο μας, στα πλαίσια της ενημέρωσης των μαθητών μας, πραγματοποίησε τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2019 την πρώτη προβλεπόμενη άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση των σεισμών. Η άσκηση ξεκίνησε στις 09:30 το πρωί. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του Σχολείου μας, προφυλάχτηκαν, αρχικά, κάτω από τα θρανία τους και αμέσως μετά εκκένωσαν το κτήριο σε ελάχιστο χρόνο (3′:31΄΄), για να συγκεντρωθούν στην αυλή, όπως θα έκαναν και σε περίπτωση πραγματικού σεισμού.

Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν ενδελεχώς τους μαθητές  για το φαινόμενο του σεισμού και των άλλων φυσικών καταστροφών.

Bring them back – Επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης που συμμετείχε το σχολείο μας, υλοποιήθηκε έργο από τους μαθητές με τον τίτλο «Bring them back» σχετικά με την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα.
Οι μαθητές κλήθηκαν να εργαστούν με την μέθοδο του project-based learning χρησιμοποιώντας ομαδικά πολλαπλές νοημοσύνες σύμφωνα με τους τύπους του Gardner.
Εργασίες των παιδιών παρουσιάστηκαν στο ισόγειο του σχολείου.