“Γνωρίζω τα αθλήματα”: Εκπαιδευτικό – Αθλητικό Πρόγραμμα

Την Τετάρτη 30/03/2022 οι μαθητές/-ήτριες της ΣΤ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Αθλητικό Κέντρο στο Κορακόνερο και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ.κ. Ξιάρχου Δήμητρα και Καλογιάννη Μαρία, να γνωρίσουν από κοντά και να βιώσουν εμπειρικά όλα τα αθλήματα του στίβου και τους κανόνες τους, π.χ. χρήση βατήρα στους δρόμους ταχύτητας, το άθλημα του άλματος επί κοντώ, με επίδειξη από μαθητές/-ήτριες του σχολείου μας, που ασχολούνται με το άθλημα,  το πιγκ-πογκ κ.ά.. Η δραστηριότητα αυτή εντάσσεται σε σχετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα των δασκάλων των δύο τμημάτων κ.κ. Τουλιόπουλου Φώτιου και Καλανδρώνη Γεώργιου.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με αυτές τις εμπειρίες που είχαν στους κατάλληλους για άθληση χώρους.

Συγχαρητήρια στους/στις εκπαιδευτικούς για την πρωτοβουλία και την άψογη οργάνωση.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση του ΔΟΠΑΡ  για την παραχώρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων.