Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Με το σύνθημα «Ας κινηθούμε» οι μαθητές έπαιξαν ομαδικά αθλήματα στην αυλή του σχολείου, αλλά εκφράστηκαν δημιουργικά και μέσα στην τάξη φτιάχνοντας αφίσες εμπνευσμένες από τους ολυμπιακούς αγώνες, την ειρήνη και το αθλητικό ιδεώδες.

Ιούν 18
24

ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΨΩΜΙ.

<p>

</p>

Γ΄2 ΤΑΞΗ. ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Ιούν 18
13

«Το πιο γλυκό ψωμί».  Θεατρικό έργο από τους μαθητές της Γ2΄τάξης, του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου.

Με αφορμή το λαϊκό παραμύθι, «Το πιο γλυκό ψωμί», που υπάρχει στο βιβλίο της Γλώσσας, αναλάβαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, για το ψωμί και τον ρόλο του στη καθημερινή μας διατροφή. Ζήσαμε από κοντά, βήμα- βήμα όλα τα στάδια της παραγωγής του, από τον σπόρο του σιταριού έως το ψωμί και τα είδη του, που φτάνουν στο τραπέζι μας. Επιπλέον  προσπαθήσαμε να διασκευάσουμε και να ενσαρκώσουμε το παραμύθι, να του δώσουμε εικόνες ήχο και κίνηση. Έτσι λοιπόν στις 12/ 06/ 2018  ταξιδέψαμε σε μια μακρινή πολιτεία, στο παλάτι ενός βασιλιά για να ανακαλύψουμε όλοι μαζί ποιο είναι το πιο νόστιμο ψωμί και τι έχει περισσότερη αξία στη ζωή μας.

Μαΐ 18
31
Κάτω από (Δράσεις) από στις 31-05-2018

Απρ 18
26

Οι μαθητές της Γ΄2 τάξης του 3ου Δ. Σ. Ρόδου περιποιούνται καθημερινά τον σχολικό τους ανθόκηπο.  Ποτίζουν, ξεβοτανίζουν, φυτεύουν  και φροντίζουν τα αναρριχώμενα φυτά του ξύλινου υπόστεγου. Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά!!!

ΜΕΙΩΝΩ – ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ- ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ

Με κεντρικό άξονα το τρίπτυχο, ΜΕΙΩΝΩ – ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ- ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ,  οι μαθητές του 3ου Δ. Σ. Ρόδου αξιοποιούν την κάθε τους μέρα δημιουργικά και δρουν υπεύθυνα, για ένα καθαρό περιβάλλον,  έναν υγιή πλανήτη και ένα καλύτερο αύριο.

Την Τετάρτη 28- 3-2018 οι μαθητές της Γ΄2 τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου επισκέφθηκαν το 1ο Ειδικό Σχολείο Ρόδου και βοήθησαν τα παιδιά να φτιάξουν πασχαλινά κουλουράκια. Μέσα σε ένα κλίμα χαράς και ενθουσιασμού,  οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν άψογα και δημιούργησαν υπέροχα γλυκά.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς για τη φιλοξενία.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ – ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Μαρ 18
05
Φεβ 18
02

Τη Δευτέρα 29/ 01/ 2018 οι μαθητές των Γ΄2 και Δ ΄1 τάξεων του σχολείου μας πήραν μέρος σε πρόγραμμα δράσης του Κ. Π. Ε. Πεταλούδων  “Ο μικρός ανακυκλωτής”. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον προσέγγισαν τη σημασία της ανακύκλωσης,  της μείωσης και της επαναχρησιμοποίησης των σκουπιδιών. Παρακολούθησαν βίντεο με παραδείγματα, συζήτησαν και έπαιξαν παιχνίδια ρόλων ανακύκλωσης σε μπλε κάδους. Έμαθαν να κατασκευάζουν αντικείμενα με ανακυκλώσιμα υλικά όπως μουσικά όργανα, μολυβοθήκες και παιχνίδια.

Στο δεύτερο μέρος της δράσης ενθουσιάστηκαν με τα ομαδικά επιτραπέζια και επιδαπέδια παιχνίδια ανακύκλωσης όπως τρίλιζα με πλαστικά καπάκια και κρίκους με μπουκάλια και χάρτινα πιάτα. Ευχαριστούμε το Κ.Π.Ε Πεταλούδων για τη  συνεργασία.

• Σκακιστική άσκηση

• Οκτώβριος 2018