ANIMALS ARE OUR FRIENDS

Στο μάθημα των Αγγλικών συζητήσαμε αρκετά για τα ζώα. Αρχικά μιλήσαμε για τα κατοικίδια και τι ξεχωριστό μπορεί να κάνει κάθε ζωάκι. Συνεχίσαμε με τα άγρια ζώα, παίζοντας ένα παιχνίδι για να συγκεντρώσουμε πληροφορίες κάνοντας ερωτήσεις ο ένας στον άλλο. Με τον τρόπο αυτό μάθαμε σε ποια βουνά ζει το κάθε ζώο, τι τρώει , πόσο ζυγίζει το καθένα κλπ. Επίσης, ασχοληθήκαμε με τα ζώα που βρίσκονται υπό απειλή εξαφάνισης. Τα παιδιά έξειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη θαλάσσια χελώνα καρέττα καρέττα. Μάλιστα κάποια από αυτά γνώριζαν σε ποιες περιοχές γεννά τα αυγά της. Στο τέλος οι μαθητές είχαν ως ατομική εργασία να μας παρουσιάσουν σε πόστερ πληροφορίες για το αγαπημένο τους ζώο , προσθέτοντας μια φωτογραφία ή μια ζωγραφιά. Κάποιοι διάλεξαν κατοικίδιο, κάποιοι ζώο που ζει στη ζούγκλα και άλλοι ένα θαλάσσιο ζώο. Ιδιαίτερα δημοφιλή ήταν τα σκυλάκια, οι γάτες και τα κουνελάκια!

Η δασκάλα Αγγλικών

Θάλεια Μακρή

Κατηγορία Γενικά. 0 σχόλια »