Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Σ.Κ.Ε.Π. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Σήμερα ζήσαμε στο σχολείο μας μια ξεχωριστή εμπειρία. Η ομάδα του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους επισκέφθηκαν το σχολείο μας. Με σύνθημά τους το «ΣΚΕΠ Σου ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ», μας έφεραν κοντά στην έννοια και την εικόνα της αναπηρίας. Μέσα από την προσωπική επαφή, το συναίσθημα και το βιωματικό χαρακτήρα της συνάντησής μας ανακαλύψαμε ότι αναπηρία δε σημαίνει ανικανότητα και ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη διαφορετικότητα των ανθρώπων χωρίς στερεότυπα και προκαταλήψεις. Τους ευχαριστούμε…

LET’ S DO IT, GREECE!
ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΓΙΟΥ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ Όταν λάβαμε την πρόσκληση του Δήμου Μαρκοπούλου να συμμετάσχουμε στη δράση καθαρισμού της παραλίας του Αγίου Σπυρίδωνα, ως μέρος της παγκόσμιας εκστρατείας καθαρισμού «Let’ s do it»,  δε χάσαμε καιρό! Δασκάλες και παιδιά ανασκουμπωθήκαμε και αρχίσαμε τη δουλειά. Ζωγραφίσαμε , κάναμε κολάζ σε χαρτόνια και φτιάξαμε τις αφίσες μας με τις δικές μας ιδανικές καθαρές παραλίες.  Όμως δε σταματήσαμε  εκεί… Τα παιδιά μαζί με τους γονείς του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας  μεταμόρφωσαν έναν ταπεινό και άσχημο κάδο απορριμμάτων σε πραγματικό έργο τέχνης. Αλλά ούτε κι αυτό ήταν αρκετό. Όλοι μαζί ριχτήκαμε στη δουλειά και η παραλία του Αγίου Σπυρίδωνα έγινε αγνώριστη.  Κι αν αναρωτιέστε πώς έγιναν όλα αυτά …δείτε!