ΔΗΜΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

Ακούμε συχνά πως το σύγχρονο σχολείο «σκοτώνει» τη δημιουργικότητα των παιδιών.Αυτό μπορεί ως ένα βαθμό να είναι αλήθεια, μια και οι τυποποιημένες σχολικές δραστηριότητες καθηλώνουν τα παιδιά σε μια ανιαρή ρουτίνα.  Ωστόσο, ένα από τα ζητούμενα του σύγχρονου σχολείου είναι η καλλιέργεια και η ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας τους.

Πώς όμως θα ενεργοποιήσουμε αυτήν την κρυμμένη ή καταπιεσμένη δύναμη των παιδιών και θα την κάνουμε να εκδηλωθεί; Με κατάλληλες δραστηριότητες μπορούμε να παροτρύνουμε και να ενθαρρύνουμε τα παιδιά να εκφράσουν τις ιδέες τους δίνοντάς μας ασυνήθιστες προτάσεις πάνω σε κάποιο θέμα, ή βρίσκοντας ασυνήθιστες λύσεις σε ένα πρόβλημα, ή ακόμη παρουσιάζοντας πρωτότυπους τρόπους χρήσης και θέασης διαφόρων αντικειμένων. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν τέτοιες στρατηγικές σε όλα τα μαθήματα που διδάσκουν στους μαθητές και τις μαθήτριές τους. Ένα από αυτά είναι και το μάθημα της Αισθητικής Αγωγής. Δείτε πώς, με ερεθίσματα διάφορα αντικείμενα καθημερινής χρήσης, τα παιδιά της Γ΄ τάξης δημιούργησαν πρωτότυπες συνθέσεις. Συνδετήρες, τανάλιες, ψαλίδια, γόμες, μολύβια, μήλα, πέτρες, κέρματα, καπάκια και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε έγιναν έμπνευση για δημιουργία. Τα αποτελέσματα εκπλήσσουν ευχάριστα!

Κατηγορία Γενικά. Ετικέτες: , , , . Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΗΜΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ! »