O ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

Στην αρχαία Ελλάδα ο Ύπνος ήταν θεός, γιος της Νύχτας και του Ερέβους και δίδυμος αδελφός του Θανάτου. Τον απεικόνιζαν νέο και ωραίο, με φτερά στους ώμους ή στους κροτάφους, να αποκοιμίζει τους κουρασμένους καθώς τους ραντίζει με ένα κλαδί μουσκεμένο από τη δροσιά της λήθης, ή καθώς τους ποτίζει από ένα κέρας υπνωτικούς χυμούς, ή απλά κουνώντας τα φτερά του. Η δύναμή του ήταν πολύ μεγάλη, αφού μπορούσε να κοιμίζει εκτός από τους ανθρώπους και τους ίδιους τους θεούς. Κοίμισε μάλιστα ακόμα και τον αρχηγό των θεών, τον Δία, παρά τη θέλησή του, ύστερα από πιέσεις της θεάς Ήρας η οποία ήθελε να επηρεάσει την εξέλιξη του Τρωικού Πολέμου.

250px-Hypnos,_British_Museum_No._267

Σήμερα ο ύπνος έχει γίνει αντικείμενο μελέτης και επιστημονικής έρευνας διότι είναι μια λειτουργία του οργανισμού μας που έχει πολύ μεγάλη σημασία για τη ζωή μας, καθώς σχετίζεται  με τη σωματική και την ψυχική μας υγεία. Ιδιαίτερη δε σημασία έχει για τα παιδιά, αφού, εκτός από τις λειτουργίες του μεταβολισμού και της ανάπτυξης, επηρεάζει τις βασικές λειτουργίες του εγκεφάλου, δηλαδή τη μνήμη και τη μάθηση.

Πολλές φορές εμείς οι εκπαιδευτικοί συναντούμε μέσα στη σχολική τάξη το φαινόμενο του νυσταγμένου μαθητή. Αλλά και πολλοί γονείς των οποίων τα παιδιά εμφανίζουν προβλήματα ύπνου ανησυχούν και απευθύνονται σε ειδικούς για να τα αντιμετωπίσουν.

νυστα

Ποια θεωρούνται προβλήματα ύπνου στα παιδιά; Τέτοια μπορεί να είναι η υπνοβασία, το παραμιλητό, ο τρόμος, η νυχτερινή ενούρηση, οι εφιάλτες, οι επαναλαμβανόμενοι εφιάλτες και η άπνοια στον ύπνο. Διαταραχές στον ύπνο εμφανίζουν συχνά και οι έφηβοι για διάφορους λόγους.

Γιατί κοιμόμαστε; Γιατί ονειρευόμαστε; Πότε οι γονείς πρέπει να ανησυχήσουν για προβλήματα στον ύπνο των παιδιών τους; Ειδικευμένοι νευροεπιστήμονες απαντούν με επιστημονικό αλλά απλουστευμένο τρόπο στις απορίες μας για το συγκεκριμένο θέμα. Για να ενημερωθείτε σχετικά δείτε την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε τον Μάρτιο του 2013 στο Ευγενίδειο Ίδρυμα με ομιλητές διακεκριμένους επιστήμονες.

Επίσης, σχετική έρευνα για τον ελλιπή ύπνο των παιδιών και εφήβων στην Αμερική  εδώ και στην Αγγλία εδώ.

Κατηγορία Γενικά. Ετικέτες: , . 0 σχόλια »