Αρχεία για 19 Μαρτίου 2018

Δράσεις για την “Ημέρα σχολικού εκφοβισμού”

ΤΣΑΛΑΚΩΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΤΣΑΛΑΚΩΜΕΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Την ημέρα του Σχολικού Εκφοβισμού, 6 Μαρτίου, τα παιδιά της Γ΄ τάξης του σχολείου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς Σούζη Καρατζά και Αλεξάνδρα Φλώρου, αρχικά παρακολούθησαν την ταινία μικρού μήκους «Τα μωβ γυαλιά» με σχετικό θέμα. Μετά συζήτησαν τα μηνύματα της ταινίας, εξέφρασαν τις σκέψεις, τα συναισθήματά τους, ανέλυσαν τον όρο «Σχολικό Εκφοβισμό» και ανέφεραν σχετικές προσωπικές τους εμπειρίες.

Με αφορμή την ταινία, στη συνέχεια, έλαβε χώρα ένα σενάριο υποδοχής δύο καινούριων παιδιών στην τάξη χωρίς καμία ιδιαίτερη διαφορά, της Μαριάννας και του Στέφανου, τα οποία σχεδιάστηκαν με τα  ολογράμματα  δύο παιδιών  από την τάξη σε χαρτί του μέτρου. Η υποδοχή τους, όμως, δεν ήταν ίδια. Την Μαριάννα την δέχτηκαν με χαρά και αγάπη, ενώ τον Στέφανο δεν τον ήθελαν στην τάξη τους και το έδειχναν με κάθε τρόπο. Έτσι ζητήθηκε από τα παιδιά να γράψουν σε λευκά χαρτάκια, που τους δόθηκαν, σκέψεις, συναισθήματα, ενέργειες, εκφράσεις κι ό, τι άλλο σκέφτηκαν σχετικό για τους δύο καινούριους μαθητές. Έπειτα, ζητήθηκε από τα παιδιά να κολλήσουν τα χαρτάκια πάνω στα δύο παιδιά με έναν όρο. Κάθε φορά που θα κολλούσαν χαρτάκι στον Στέφανο να τον τσαλάκωναν σε κάποιο σημείο. Το σενάριο με τη βιωματική προσέγγιση, ολοκληρώθηκε με τα παιδιά της τάξης να προσπαθούν να επαναφέρουν τον Στέφανο στην αρχική του μορφή πριν  από το τσαλάκωμα καθώς αποφάσισαν να του ζητήσουν συγγνώμη για τη συμπεριφορά τους. Δεν μπόρεσαν  όμως  να τον επαναφέρουν στην αρχική του κατάσταση, καταλήγοντας στο συμπέρασμα πως θα ήταν καλύτερο να σκεφτόμαστε νωρίτερα, να μπαίνουμε στη θέση του άλλου πριν πούμε ή κάνουμε κάτι που θα τον πληγώσει γιατί μετά η συγγνώμη μας μπορεί να βοηθήσει αλλά αυτό που συνέβη δεν θα μπορέσει να ξεχαστεί ή να επανέλθει όπως το τσαλακωμένο χαρτί.