Αρχεία για 14 Μαρτίου 2018

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

Με το τμήμα της ΣΤ΄ τάξης, στο μάθημα των Γαλλικών, κάναμε διαγωνισμό ανάγνωσης.

Αυτή είναι η μαθήτρια, που είχε την καλύτερη προφορά, με το βραβείο της!!!

ΚΑΡΝΕ ΠΡΟΦΟΡΑΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

Στα πλαίσια της δημιουργικής κατασκευής, στο μάθημα των Γαλλικών, φτιάξαμε με τους μαθητές σημειωματάριο με κανόνες προφοράς.

Έτσι, θα συμβουλεύονται το καρνέ, κάθε φορά που μελετάνε τους διαλόγους του βιβλίου και με αυτό τον τρόπο, θα μάθουν, ευκολότερα και σωστότερα, να διαβάζουν και να γράφουν στη γαλλική γλώσσα!

ΕΘΙΜΟ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

• Η Galette des Rois είναι ένα γλυκό που καταναλώνεται στις 6 Ιανουαρίου, ημέρα των Θεοφανείων ή Επιφανείων (L’ÉPIPHANIE στη γαλλική γλώσσα), γιορτάζοντας την έλευση των 3 Μάγων-Βασιλιάδων με τα δώρα στη φάτνη του Χριστού και όχι τη βάπτιση του από τον Ιωάννη το Βαπτιστή.
  • Στη Β. Γαλλία γίνεται με σφολιάτα, με γέμιση αμυγδάλου ή χωρίς και ψήνεται στο φούρνο, ενώ στη Ν. Γαλλία είναι ένα ψωμάκι (brioche) διακοσμημένο με καραμελωμένα φρούτα σε σχήμα κορώνας.
  • Στο εσωτερικό της υπάρχει ένα νόμισμα και ο τυχερός  που θα το βρει, στέφεται «βασιλιάς»!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ- ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

Τα Χριστούγεννα φτιάξαμε με τους μαθητές των γαλλικών, κάρτες με χριστουγεννιάτικες ευχές. Προηγουμένως, είχαν διδαχτεί για τα έθιμα των Γάλλων και το σχετικό λεξιλόγιο που αφορούσε στα Χριστούγεννα.