“Points de rencontre” (e Twinning)

Δραστηριότητες 2021-2022
Διευρύνουμε τις συνεργασίες μας με άλλα ευρωπαϊκά σχολεία και με το eTwinning έργο ” Points de rencontre” θα έρθουμε σε επαφή με τη γλώσσα και την κουλτούρα των εταίρων μας. Θα ανακαλύψουμε κοινά σημεία , κοινές συνήθειες, κοινές παραδόσεις, κοινές ευρωπαϊκές αξίες. Θα συνειδητοποιήσουμε παράλληλα ότι η ομορφιά βρίσκεται στην ποικιλομορφία και μέσα από την επικοινωνία μας  θα μάθουμε να σεβόμαστε τη διαφορετικότητα. Θα αναπτύξουμε επίσης δεξιότητες στη χρήση Τεχνολογιών Πληροφορικής κι Επικοινωνιών  και με την ενεργή εμπλοκή των μαθητών /μελών αυτού του έργου στις δραστηριότητες θα δημιουργήσουμε  δεσμούς φιλίας με μαθητές από τη Γαλλία και την Ισπανία. Οι γλώσσες επικοινωνίας θα είναι Γαλλικά και Αγγλικά.