Ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα και στο Φρούριο Καράμπαμπα στη Χαλκίδα

Την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων αλλά και του μαθήματος της Ιστορίας, το σχολείο μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή  με τη συμμετοχή όλων των τάξεων, στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στην Αθήνα, στο Φρούριο Καράμπαμπα στη Χαλκίδα και πριν την επιστροφή γευμάτισε σε εστιατόριο στην Κάνηθο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μαζί με τους δασκάλους τους και τον Διευθυντή του σχολείου περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν  στους χώρους του Μουσείου, γνώρισαν από κοντά εκθέματα που σχετίζονται με το μάθημα της Ιστορίας. Λύθηκαν απορίες τους θέτοντας ερωτήσεις στις ξεναγούς  και θαύμασαν τη γεωμετρική, αρχαϊκή και κλασική τέχνη της αρχαίας Ελλάδας.

” Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο είναι το μεγαλύτερο μουσείο της Ελλάδας και ένα από τα σημαντικότερα του κόσμου. Με αρχικό προορισμό να δεχθεί το σύνολο των ευρημάτων από ανασκαφές του 19ου αιώνα, κυρίως από την Αττική, αλλά και από άλλες περιοχές της χώρας, σταδιακά πήρε τη μορφή ενός κεντρικού Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου και εμπλουτίσθηκε με ευρήματα από όλα τα σημεία του ελληνικού κόσμου. Οι πλούσιες συλλογές του, που αριθμούν περισσότερα από 11.000 εκθέματα, προσφέρουν στον επισκέπτη ένα πανόραμα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού από τις αρχές της προϊστορίας έως την ύστερη αρχαιότητα “

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 1

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 2

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 11

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 9

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 12

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 19

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 5

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 3

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 6

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 7

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 8

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 13

Επόμενη περιήγηση στο Φρούριο Καράμπαμπα που είναι χτισμένο στην κορυφή του λόφου Φούρκα όπου στην αρχαιότερα βρισκόταν η πόλη Κάνηθος. Είδαν το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, τον Πύργο που έχει μετατραπεί σε εκθεσιακό χώρο όπου εκτίθενται γλυπτά, από ανάγλυφες παραστάσεις μέχρι αρχιτεκτονικά μέλη, που χρονολογούνται από την παλαιοχριστιανική, βυζαντινή, ενετική και οθωμανική εποχή, τις τυφεκιοθυρίδες το κωδωνοστάσιο….

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 4

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 18

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 21

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 17

Ακολούθησε προγραμματισμένο γεύμα όπου εκεί μετά το φαγητό έπαιξαν στην παιδική χαρά του εστιατορίου πριν επιστέψουν με τα λεωφορεία στο σχολείο τους.

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 14

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 16

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ 15

Ήταν μια όμορφη εκδρομή που τη χάρηκαν μικροί και μεγάλοι !!! Η συμπεριφορά των μαθητών και των μαθητριών μας σε όλη τη διάρκεια ήταν άψογη ….. και για το λόγο αυτό τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια !!!