Ενημέρωση για την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος από το Δήμο Κύμης Αλιβερίου

Τη Δευτέρα 12 Ιουνίου 2023 κατά τη διάρκεια του πρωινού ωρολογίου προγράμματος και κατόπιν προγραμματισμένης συνάντησης, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Αντιδήμαρχος Κύμης Αλιβερίου κ. Μαστροκώστας Νικόλαος στα πλαίσια της περιβαλλοντικής δράσης και ενημέρωσης που διεξάγει ο Δήμος μας για την προώθηση και την αύξηση της ανακύκλωσης. Μίλησε με τους μαθητές για την ανακύκλωση και τα οφέλη της για το περιβάλλον καθώς και την προστασία του περιβάλλοντος. Αναφέρθηκε στην καθαριότητα, στο περιβάλλον και για ποιο σκοπό πρέπει να αυξήσουμε την ανακύκλωση.
Μεταξύ άλλων τους είπε: “Η ενημέρωση για την ανακύκλωση και την καθαριότητα πρέπει να ξεκινάει από το νηπιαγωγείο, το δημοτικό, το γυμνάσιο και το λύκειο διότι από τη μικρή ηλικία οι μαθητές πρέπει να είναι ενήμεροι στην σημασία της ανακύκλωσης και την προστασία του περιβάλλοντος . Οι μαθητές των νηπιαγωγείων και των δημοτικών είναι οι μικροί μας πρεσβευτές που θα μεταφέρουν στο σπίτι τι έμαθαν στο σχολείο”
Στο προαύλιο του σχολείου τους περίμενε και μία μικρή έκπληξη. Ένα φορτηγό αποκομιδής ανακύκλωσης για να δουν πώς γίνεται η αποκομιδή των ανακυκλώσιμων υλικών τα οποία βάζουν στον κάδο ανακύκλωσης και που οδηγούνται τα ανακυκλώσιμα υλικά. Εξήγησε που πάει μετά το όχημα και πώς γίνεται ο διαχωρισμός των ανακυκλώσιμων υλικών στο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών το λεγόμενο ΚΔΑΥ.
Μοίρασε τσάντες ανακύκλωσης σε όλους τους μαθητές και τους δασκάλους, φυλλάδια για το πώς πρέπει να γίνεται σωστά η ανακύκλωση και τους είπε πως οι ερωτήσεις και το ενδιαφέρον που έδειξαν οι μαθητές δείχνει την καλή δουλειά που γίνεται στο σχολείο τους
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ 5
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ 6 1
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ 4
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ 3
Ευχαρίστησε τη διεύθυνση του σχολείου και τους δασκάλους για την πρόσκληση, για την εκπαίδευση και την πληροφόρηση που έχουν δώσει στους μικρούς μαθητές .
Το 3ο Δημοτικό σχολείο Αλιβερίου στέλνει το δικό του μήνυμα για το περιβάλλον υψώνοντας τις τσάντες ανακύκλωσης και φωνάζοντας όλοι μαζί ανακύκλωση τώρα.
ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ 1
Ευχαριστήσαμε θερμά κι εμείς τον κ. Μαστροκώστα για την αναλυτική ενημέρωση – παρουσίαση αλλά και για τα συμβολικά και χρήσιμα δώρα που μας χάρισε !!