Επίσκεψη στον Ατμοηλεκτρικό Σταθμό Αλιβερίου (ΑΗΣ)

Την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2019 μαθητές όλων των τάξεων, εκπαιδευτικοί και ο Διευθυντής του σχολείου, επισκεφθήκαμε το ΑΗΣ στον Κάραβο Αλιβερίου. Η υπεύθυνη ξεναγός μας υποδέχτηκε ιδιαίτερα εγκάρδια  και μας ξενάγησε στα ρωμαϊκά λουτρά που βρίσκονται στον υπαίθριο χώρο του εργοστασίου και ανακαλύφθηκαν κατά τη διάρκεια εργασιών της κατασκευής του. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την αίθουσα συνεδριάσεων, όπου οι υπεύθυνοι λειτουργίας της μονάδας  πρόσφεραν σε όλους τους μαθητές κέρασμα (σάντουιτς και χυμό)

Κατόπιν οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ψυχαγωγηθούν στην παιδική χαρά, που βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του οικισμού.

Η εκπαιδευτική ψυχαγωγική εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην παραλία Καράβου και συγκεκριμένα στο κατάστημα WAWA όπου ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μετά από πρόταση του στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και συνεργασία με το σχολείο, πρόσφερε σε μαθητές και δασκάλους παγωτό.

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες ευχαρίστησαν θερμά την υπεύθυνη ξενάγησης,  την Διεύθυνση της μονάδας ΑΗΣ και τον ιδιοκτήτη του καταστήματος WAWA για τα κεράσματα και τη φιλοξενία και χαρούμενοι επέστρεψαν στο σχολείο τους.