παιχνίδια Δημιουργικής Γραφής: ο ιός της αλήθειας

Μαρ 202021

Είσαι μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σου και αντιγράφεις μια εργασία για το σχολείο. Και ξαφνικά, ο υπολογιστής σου προσβάλλεται από κάποιον ιό, τον ιό της αλήθειας! Κι ενώ προσπαθείς να βάλεις σε σειρά τις λέξεις και τις σκέψεις σου, τελικά γράφεις, χωρίς να θες, τις λέξεις και τις σκέψεις που σου έρχονται στο μυαλό, πριν προλάβεις να τις καλοσκεφτείς.

Το κείμενο που έπρεπε να αντιγράψεις πριν προσβληθεί ο υπολογιστής σου από τον ιό ήταν αυτό:

«Η καταστροφή του περιβάλλοντος είναι ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα της χώρας μας και πρέπει να απασχολήσει σοβαρά όλες τις κυβερνήσεις, ώστε να αποφύγουμε την καταστροφή της γης. Πολλές χώρες έχουν υιοθετήσει μέτρα για τον περιορισμό της ρύπανσης, όμως υπάρχουν ακόμη πολλά που μπορεί να γίνουν»

Και έγινε κάπως έτσι:

«Η καταστροφή ενός παγωτού που θα το έτρωγα ευχαρίστως είναι ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα …»

Μπορείς να συνεχίσεις; Μπορείς να ακολουθήσεις το κείμενο, να προσθέσεις ανάκατες σκέψεις σου, να το αλλάξεις τελείως: το βασικό είναι να γράψεις αυτόματα, χωρίς πολλή σκέψη!

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“παιχνίδια Δημιουργικής Γραφής: ο ιός της αλήθειας”

1. 21 Μαρτίου, 2020 στις 19:12       ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΓΑΡΥΦΑΛΛΙΑ Έγραψε:

Εξαιρετική πρόταση!!! Μπράβο.