Εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

8Την Παρασκευή 24 Μαρτίου 2023, στην κατάμεστη από γονείς Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας, οι μαθητές και μαθήτριες των Α΄ και ΣΤ΄ τάξεων παρουσίασαν τη γιορτή για την Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με τη στήριξη των δασκάλων τους κ.κ. Μπενέκου Δήμητρας και Κεντρωτή Ελευθερίας. Στην παρουσίαση της γιορτής βοήθησε και η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης κ. Σούγκρου Κωνσταντίνα που φρόντιζε τα ηχητικά αποσπάσματα και ο γυμναστής κ. Χαρμάνης Σπύρος με την εκμάθηση παραδοσιακών χορών στους μαθητές των Α΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Η γιορτή περιλάμβανε αναλυτικό χρονικό της Μεγάλης Ελληνικής Επανάστασης, απαγγελίες ποιημάτων, θεατρικά δρώμενα, πολύ όμορφα τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς. Οι μαθητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και καταχειροκροτήθηκαν από όλους.

Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, όπως και στους εκπαιδευτικούς που τους στήριξαν σε αυτή τους την προσπάθεια.

Δείτε σχετικό φωτογραφικό υλικό

Copyright © 2023. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.