Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Γνωρίζοντας τα επαγγέλματα

life skillsΣτα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας θα πάρουν συνεντεύξεις από γονείς που ασκούν διαφορετικά επαγγέλματα. Οι μαθητές κάθε φορά προετοιμάζονται συζητώντας και δημιουργώντας κατάλογο ερωτήσεων που καταγράφουν για να απευθύνουν στους προσκεκλημένους. Στη διάρκεια των συνεντεύξεων προστίθενται νέες ερωτήσεις για να επιλυθούν οι νέες απορίες.

Ο πρώτος προσκεκλημένος ήταν ο πολιτικός μηχανικός κ. Πατσιόπουλος.

Ακολουθούν οι ερωτήσεις των μαθητών:

1) Πείτε μας λίγα λόγια για το επάγγελμά σας.

2) Πώς χτίζονται τα κτήρια στην Ελλάδα για να αντέχουν τους σεισμούς;

3) Πώς γίνεται κάποιος πολιτικός μηχανικός;

4)  Μιλήστε μας για το πώς γίνεται ο σχεδιασμός των κτηρίων.

5)  Ποια υλικά χρειάζονται για τις διαφορετικές κατασκευές (ποσότητα και ποιότητα);

6)  Συναντάτε δυσκολίες και ποιες σ΄ αυτό το επάγγελμα;

7)  Πόσα χρόνια κάνετε αυτό το επάγγελμα; Ήταν εύκολα ή δύσκολα τα πρώτα χρόνια;

8)  Με ποιους ανθρώπους συνεργάζεστε;

9) Σας αρέσει αυτό το επάγγελμα; Γιατί το επιλέξατε;

10)  Θα θέλατε το παιδί σας να ακολουθήσει το επάγγελμα;

Ο κ. Πατσιόπουλος απάντησε σε όλες αναλυτικά και κατανοητά, με υπομονή και παραστατικότητα. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον πρώτο προσκεκλημένο μας!

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη συνέντευξη και τα σχέδια των μικρών πολιτικών μηχανικών με τα σπίτια των ονείρων τους!

Copyright © 2022. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.